آبان ۱۵ام, ۱۳۹۵

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با «نبض شهر» تصریح کرد؛

آسان‌ترین و سریع‌ترین روش تشخیص افسردگی افراد/ روش‌های درمان بیماری عصر ارتباطات

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ساده‌ترین راه براي تشخیص افسردگی اين است که افراد چند پرسش را پاسخ بگويند.

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار «نبض شهر»، پیرامون روش‌های تشخیص و درمان افسردگی اظهار داشت: ساده‌ترین راه برای تشخیص افسردگی این است که افراد چند پرسش را پاسخ بگویند.

وی ادامه داد: دو پرسش کلیدی در مورد خلق افسرده و بی‌حوصلگی که ابتدا باید از خودمان بپرسیم؛ آیا در دو هفته اخیر، احساس غمگینی و غصه‌دارید؟ و آیا در دو هفته اخیر احساس بی‌حوصلگی می‌کنید به شکلی که حوصله انجام دادن کارها را نداشته باشید؟

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه موارد فوق را می‌توان از خانواده یا اطرافیان فرد هم پرسید، گفت: در صورت پاسخ مثبت به سؤالات ۱ یا ۲، پرسش‌های تکمیلی پرسیده می‌شوند.

اخروی به طرح پرسش‌های تکمیلی پرداخت و عنوان کرد:

آیا در دو هفته اخیر، میل شما به غذا کاهش یا افزایش‌یافته است؟ یا وزن شما کاهش یا افزایش‌یافته است؟

آیا در دو هفته اخیر خوابتان نسبت به گذشته کاهش یا افزایش داشته است؟

آیا در دو هفته اخیر به‌قدری بی‌قرار بوده‌اید که نتوانید یکجا بند شوید؟ یا برعکس حرف زدن یا حرکاتتان کندتر از معمول شده است؟

آیا در دو هفته اخیر احساس خستگی می‌کنید یا احساس می‌کنید که توان انجام فعالیت‌های معمول ر ا ندارید؟

آیا در دو هفته اخیر خود را فردی بی‌ارزش یا بی‌فایده می‌دانسته‌اید؟

آیا در دو هفته اخیر احساس می‌کنید دچار فراموش‌کاری زیادی شده‌اید یا تمرکز خود را ازدست‌داده‌اید؟

آیا در دو هفته اخیر احساس می‌کنید که از زندگی خسته شده‌اید (پرسش در مورد افکار مرگ)؟

در این روزها به این فکر می‌کنید که خود را از بین ببرید (پرسش در مورد فکر خودکشی)؟

وی تصریح کرد: در صورت رسیدن به دست‌کم پنج نشانه افسردگی که حداقل یکی از آن‌ها بر پایه دو پرسش کلیدی بالا به‌دست‌آمده باشد، تشخیص افسردگی مطرح می‌شود.

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کودکان نیز به افسردگی مبتلا می‌شوند که علائم آن با چسبیدن زیاد به مادر و گریه زیاد ممکن است نمایان شود، خاطرنشان کرد: سالمندان در زمان ابتلا به بیماری افسردگی بیش از خلق افسرده از علائم جسمی افسردگی مانند اختلال اشتها، خواب، دردهای بدنی و بی‌قراری شاکی هستند و نیز گاهی علائم آن‌ها به‌صورت علائمی مثل فراموشی شدید است.

اخروی در خصوص درمان افسردگی بیان داشت: دو نوع درمان برای این بیماری تجویز می‌شود که درمان دارویی و روان‌درمانی‌ها در درمان افسردگی مؤثر هستند اما با توجه به در دسترس نبودن روان‌درمانی برای همه بیماران، خط اول، درمان دارویی است.

وی با تأکید بر اینکه برخی اقدامات غیر دارویی هم می‌توانند در درمان مؤثر باشند، اظهار داشت: آموزش «حل مسئله»، «تمرین‌های رفتاری»، «مقابله با غمگینی و افسردگی»، «مهارت ارتباط مؤثر»، «مهارت حل تعارض-های بین فردی» و «مقابله با استرس» ازاین‌دست اقدامات هستند که در درمان این بیماری بسیار بااهمیت می‌باشند.

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص نکاتی که بیمار افسرده و خانواده‌ی وی باید به آن توجه نمایند عنوان کرد: افسردگی یک بیماری شایع است، نشانه ضعف اراده یا تنبلی یا تلقین نیست و تنها با توصیه‌های عمومی مانند رفتن به مسافرت برطرف نمی‌شود.

اخروی ادامه داد: درمان‌های مؤثری برای افسردگی در دسترس است و بهبودی در طی ۳ تا ۴ هفته ظاهر خواهد شد و قبل از آن نباید زیاد انتظار داشت.

وی با اشاره به اینکه دارو باید هرروز استفاده شود و تا جای ممکن خانواده بر مصرف دارو نظارت داشته باشد، گفت: اثرات جانبی داروها اغلب به‌تدریج از میان خواهند رفت و اغلب داروها در صورت مصرف طبق دستور پزشک باعث عوارض جانبی خطرناک یا وابستگی نمی‌شوند.

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: لازم است دارو برای دست‌کم یک دوره‌ی شش-ماهه مصرف شود و قبل از قطع دارو حتماً با پزشک مشورت شود و هیچ‌گاه دارو ناگهانی قطع نشود.

اخروی با تأکید بر اینکه قطع خودسرانه یا زودهنگام دارو ممکن است باعث عود بیماری و برگشت حالات اولیه بیماری شود یادآور شد: دیگران باید خانواده‌ی بیمار افسرده را به همکاری برای ادامه درمان بیمار تشویق کند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *