دی ۱۴ام, ۱۳۹۶

رییس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

آنفولانزای پرندگان در خراسان رضوی گزارش نشد

رییس گروه بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: خوشبختانه همچون سال گذشته از ابتدای سال جاری در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ابتلا انسان به آنفولانزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است.

دکتر زهرا نهبندانی در گفتگو با  نبض شهر در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان گفت: هر فرد با شروع ناگهانی تب بیشتر از ۳۸ درجه سانتی گراد و سرفه یا گلودرد به همراه چند علامت از جمله خستگی، لرز، ضعف، درد عضلانی، قرمزی مخاطات، تماس با افراد میتلا به  آنفلوانزا در صورتیکه تشخیص دیگری مطرح نباشد، مشکوک به  آنفلوانزا می باشد.

وی افزود: سالانه  بیش از سه میلیون نفر به علت عفونت های حاد تنفسی بخصوص  سیستم تنفسی تحتانی در جهان فوت می کنند که حدود دو میلیون مورد آن در  کودکان زیر ۵ سال است.

دکتر نهبندانی با اشاره به اینکه آنفلوانزا با گرفتاری سالانه ۵ تا ۱۵درصد جمعیت در عفونت سالانه و بقیه ویروس ها به ندرت بیش از ۲ درصد جامعه را گرفتار می کنند، اظهار داشت: خوشبختانه همچون سال گذشته از ابتدای سال جاری در خراسان بزرگ ابتلا انسان  به آنفولانزای پرندگان گزارش نشده است.

وی توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس آنفولانزا بهتر است در طول شبانه روز چندین بار دستها با آب و صابون به ویژه قبل و بعد از خوردن غذا شسته شود در فصل شیوع بیماری در مکان های پرجمعیت با ماسک یا دستمال جلوی بینی و دهان خود را بپوشانیم هم چنین این کار هنگام سرفه و عطسه هم باید رعایت شود.

رئیس گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه تصریح کرد: با افراد بیمار روبوسی نشود، دستها را به چشم و دهان نزنیم و دستمال کاغذی های استفاده شده درون سطل آشغال انداخته شود و زمانی که آنفولانزا شایع می شود باید از خوردن گوشت تازه خودداری و از گوشت فریز شده استفاده کرد و تخم مرغ  بصورت کامل آپز و زرده پخته شود.

اتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *