آبان ۲ام, ۱۳۹۶

آنچه باید درباره افسردگی بدانیم/ اختلال های اعصاب عامل ۲۰ درصد اعتیادها

کارشناس مسئول سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: افسردگی اثرات زیانباری بر جامعه می گذارد، به طوری که بیشترین علت از کار افتادگی ها در ایران است تا آنجا که اعتیاد نیز در یک پنجم موارد از دامان افسردگی برمیخیزد.

به گزارش نبض شهر، دکتر وصال شبانیانی، کارشناس مسئول سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد- شاید در پیرامون خود با کسی برخورد کرده اید که بیحوصله است، کار یا وظیفه خود را بخوبی انجام نمیدهدناامید از تغییر وتلاش است، زیاد حرف نمیزند حتی وقتی لازم است، از خود دفاع نمیکند، زیاد بیمار میشودچیزی برای علاقمندی و لذت نمییابد،  بی تفاوت به خانواده و اطرافیان است و از مسایل کوچک رنج بسیار میبرد. از صحبتهای دیگران بدترین برداشت ممکنه را دارد و باز رنج میبرد .رنج .رنج وبازهم رنج.

جالب اینجاست که این افراد در نظر اطرافیان ،نه به عنوان بیمار بلکه به عنوان افراد بدخلق نامهربان بی احساس دیده می شوند و باز متقابلا مورد بی مهری قرار میگیرند بنابراین کنار گذاشته میشوند و بیش از پیش در اندوه خود فرو می روند. این افراد تمرکز کافی ندارند، فراموشکارند، عبوس اند و اعتماد بنفس خوبی ندارند، از عهده وظایف شغلی خود بخوبی بر نمی آیند. بنابراین  همکاران و کارفرمایان آنها از ایشان ناراضی اند. و بازخورد های منفی در محیط کار هر چه بیشتر آنها را در افسردگی فرو میبرد.

در منزل ایشان ارتباط خوبی با همسران خود ندارند نه حوصله نه کلام نه لبخند و نه  تمایل جنسی!! پس همسران ایشان هم از آنها راضی نیستند بدلیل بی اشتهایی حتی در سفره غذا هم قادر به همراهی نیستند!! ایشان  حوصله سرو صدا و پرسش ها و شوخی های  فرزندان خود را ندارند زود عصبانی میشوند و کناره گیری میکنند پس محبوب فرزندان نیز نیستند.

چنانچه میبینید این گروه بیماران واقعا مظلوم هستند.!

اگر کسی با این مشخصات در نزدیک خود دارید دوباره و با نگرشی جدید به او نگاه کنید این بار با همدلی، این بار با کمی گذشت.

حقیقت این است که امروزه بیش از ۴۵۰ میلیون نفر از مردم دنیا در هر برهه از زمان از افسردگی رنج میبرند. درایران شیوع تمام عمر اختلالات روانی در جمعیت بالای پانزده سال بیش از بیست درصد برآورده می شود که در این میان اختلالات خلقی واضطرابی بیش ترین شیوع را دارند. افسردگی در زنان، در صدر اختلالات ایجاد  کننده ناتوانی قرار دارد.

این بیماری با ایجاد هزینه های مستقیم (بار مالی اقدامات تشخیصی، درمانی، بازتوانی وپیشگیری) و هزینه های غیرمستقیم(کاهش توان فردی، کاهش نیروی مولد جامعه، بار خانوادگی) اثرات زیانباری بر جامعه میگذارند، به طوری که این مشکل بیشترین علت از کار افتادگی ها را در کشور ما تشکیل میدهد. تا آنجا که اعتیاد نیز در یک پنجم موارد از دامان افسردگی برمیخیزد. ازینرو برای حفظ سرمایه های انسانی و اجتماعی لازم است با بکارگیری راهکارها و منابع مختلف ازاین بیماری پیشگیری نمود یا بمحض مشاهده علایم برای درمان به موقع اقدام نمود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *