آبان ۱۱ام, ۱۳۹۵

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با «نبض شهر»:

آنچه باید در مورد افسردگی بدانیم/ «افسردگی فصلی» تا چه حد می‌تواند مشکل‌ساز شود

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با تغيير شرايط محيطي يا تغيير فصل وکم شدن ميزان نور خورشيد علائم افسردگی عود می‌کند که در اصطلاح از آن به عنوان «افسردگي فصلي» یاد می‌شود.

ندا اخروی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با «نبض شهر» در خصوص بروز افسردگی‌ها فصلی در جامعه، اظهار داشت: افسردگی اختلال روانی شایعی در سرتاسر دنیاست و تخمین زده می‌شود که حدود ۳۵۰ میلیون نفر به آن مبتلا هستند.

وی با اشاره به اینکه از افسردگی به‌عنوان سرماخوردگی اختلالات روانی یاد می‌شود،گفت: متأسفانه به دلایلی از جمله  انگ مربوط به بیماری‌های روانی، افراد بیمار از دریافت خدمات درمانی محروم می‌مانند.

 اخروی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات به دنبال اتفاق ناراحت‌کننده‌ای و گاهی نیز بدون هیچ دلیل خاصی ممکن است احساس غم و اندوه کنیم، دنیا تیره‌وتار شود و خود را تنها و بی‌کس احساس کنیم ولی در اغلب اوقات این تجربه موقتی و زودگذر بوده و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود و به حالت طبیعی خود باز می‌گردیم.

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه گاهی این افکار و احساسات شدت می‌یابد و مدت‌زمان آن‌هم طولانی می‌شود، یادآور شد: در این موارد با اختلال افسردگی سروکار داریم که نیاز به درمان تخصصی دارد و افسردگی به‌ویژه وقتی مزمن می‌شود و یا شدت آن متوسط تا شدید است یک مشکل جدی محسوب می‌شود.

وی در خصوص عواملی که می‌تواند باعث تشدید یا ایجاد افسردگی شود، بیان کرد: با تغییر شرایط محیطی یا تغییر فصل وکم شدن میزان نور خورشید علائم این اختلال عود می‌کند برخی، اصطلاح «افسردگی فصلی» را ذکر می‌کنند ولی دلایل افسردگی حتی ممکن است به ژنتیک و علاوه بر این، تغییر در میزان مواد شیمیایی در مغز مرتبط باشد.

اخروی تأکید کرد: تأخیر در تشخیص یا درمان می­تواند به پیامدهای ناتوانی فردی، نابسامانی خانوادگی، تبعات اقتصادی، افزایش مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی بیانجامد.

مدیر سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص افرادی که بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند گفت: زنان به­ویژه در دوران حاملگی و پس از زایمان، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و ناتوان­کننده یا والدین کودکان دچار چنین بیماری‌هایی، سوءمصرف‌کنندگان مواد، افرادی که شکست شغلی، مالی یا عاطفی اخیر داشته­اند، افرادی که به­تازگی عزیزی را ازدست‌داده‌اند و افرادی که طلاق یا جدایی اخیر داشته­اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افسردگی به‌عنوان سرماخوردگی اختلالات روانی یاد می‌شود ولی در صورت عدم درمان آن می‌تواند تبعات بدی برای افراد ایجاد کند و درمان­های مرسوم افسردگی که در سیستم مراقبت­های اولیه قابل بهره­گیری باشند شامل تجویز دارو و انجام روان‌درمانی است که شامل مراحل اولیه و نگهدارنده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *