تیر ۲۵ام, ۱۳۹۶

مدیر بیماری های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت:

ابتلای ۳ هزار نفر به بیماری های واگیر از طریق آب و غذا

مدیر بیماریهای منتقله از آب و غذا و عفونت های بیمارستانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه حدود ۳ هزار طغیان در ارتباط با بیماری های منتقله از آب و غذا در کشور گزارش می شود.

به گزارش نبض شهر، دکتر بابک عشرتی که در کمیته کاهش بیماری های منتقله از آب و غذا و عفونتهای بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد سخن می گفت، اظهار داشت: به طور متوسط در هر طغیان ۱۰ بیمار شناسایی و درمان می شود.

وی افزود: زمانی که ۲ نفر یا بیشتر از افرادی که علائم بیماری مشترکی دارند و از یک غذا و یا آشامیدنی مشترک تهیه شده از یک محل استفاده نموده اند طغیان بیماری مطرح می شود.

وی در ادامه با تاکید بر ایجاد حساسیت در شناسایی و گزارش دهی به موقع طغیانهای ناشی از عفونتهای منتقله از آب و غذا گفت: با آغاز فصل تابستان و شروع مسافرت ها در کشور بخصوص در شهرهای مذهبی این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر عشرتی موقعیت استان خراسان رضوی را به لحاظ وجود مرقد ثامن الحجج (ع) بسیار ویژه خواند و با توجه به حضور خیل عظیم مسافران و زائران داخلی و خارجی در این استان به ویژه شهر مقدس مشهد، همچنین همجواری با کشورهایی که می توانند سلامت کشور را به خطر بیندازند خواستار توجه ویژه به این مهم شد.

مدیر بیماریهای منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه با اشاره به اینکه مورد انتظار بروز عفونتهای بیمارستانی ۸ درصد است گفت: در حال حاضر بروز عفونتهای بیمارستانی در کشور ۱.۲۲ درصد می باشد.

وی  با اشاره به اینکه حدود ۹۰۰ بیمارستان هم اکنون در کشور در حال اجرا برنامه کنترل عفونتهای بیمارستانی هستندگفت: آنچه شاخص سیستم سلامت در این برنامه است  فعالیت کمیته های کنترل عفونتهای بیمارستانی و برنامه ریزی و پیگیری موضوع توسط این کمیته ها می باشد.

دکتر عشرتی در ادامه به بحث مقاومت میکروبی در بیمارستانها که موضوع جدیدی در کشور است اشاره نمود و گفت: با شروع برنامه کنترل مقاومت میکروبی ۲ کار مهم شامل تدوین برنامه ملی مقاومت میکروبی و راه اندازی برنامه مراقبت مقاومت میکروبی اجرا شده است.

 دکتر عشرتی اظهار داشت: بیمارستانهای امام رضا (ع) و رضوی مشهد جزء ۶ بیمارستانی هستند که برنامه مراقبت مقاومت میکروبی در آن در حال اجرا است.

شایان ذکر است کمیته کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا و عفونتهای بیمارستانی با حضور نمایندگانی از دانشکده‏/ دانشگاههای علوم پزشکی قطب شمال شرق کشور، معاون اجتماعی استانداری خراسان رضوی و جمعی از روسا، مدیران و کارشناسان معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل ساختمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *