تیر ۲۵ام, ۱۳۹۶

اختراع دستگاه سنجش فعالیت خواب مچی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

محقق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی ساخت و دستگاه سنجش فعالیت خواب مچی با قابلیت ارائه الگوی بهداشت خواب شد.

به گزارش نبض شهر،  دکتر مهناز امینی عضو هیات علمی گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری دکتر هادی شهرکی دستگاه سنجش فعالیت خواب مچی با قابلیت ارائه الگوی بهداشت خواب موفق طراحی و ساخته و با شماره ۹۱۷۸۳ به ثبت اختراع رسانده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه اظهار داشت: به وسیله این دستگاه میتوان اختلالات ریتم سیرکادین را تشخیص داد، الگوی خواب و بیداری را مشخص نموده و آن را اصلاح نمود.
وی با اشاره به اینکه نمونه خارجی این دستگاه با هزینه ای بالغ برچهار هزار دلار خریداری می شود،اظهار داشت: دستگاه حاضر با هزینه تمام شده ای حدود دو میلیون تومان تولید شده است.
وی گفت: خواب بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل میدهد. اینکه چه میزان از شبانه روز را در خواب یا بیداری می گذرانیم، توسط ریتم سیرکادین تعیین می شود.
دکتر مهناز امینی خاطر نشان کرد: ریتم سیرکادین تعیین کننده اصلی ساعت خواب و احساس خواب آلودگی  و یا بیدار شدن و برخاستن از بستر است.
وی با اشاره به اینکه عوامل دیگری همچون میزان نور محیط، سفر در طول جغرافیایی و ساعت کار نیز بر ساعت خواب تاثیر میگذارند، تصریح کرد: برخی از اختلالات ریتم سیرکادین شامل کوتاه تر یا طولانی تر شدن ریتم سیرکادین نسبت به زمان ٢۴ ساعت است. گاهی این ریتم کاملا نامنظم است و فرد هیچ الگوی قابل پیش بینی از ساعت به خواب رفتن و بیدار شدن ارائه نمیدهد.
دکتر امینی تاکید کرد: ریتم سیرکادین بطور طبیعی کمی بیشتر از ٢۴ ساعت است. بدین معنی که اگر در شرایطی قرار بگیریم که نور محیط را درک نکنیم، هر روز کمی دیرتر از روز قبل بیدار می شویم. ولی آنچه تنظیم کننده ساعت خوابیدن یا بیدار شدن ما است، مجموعه ای از این عوامل است.
وی با اشاره به اینکه به چند روش شامل پرسشنامه، تکمیل لاگ و استفاده از اکتی گراف میتوان اختلالات ریتم سیرکادین را بررسی نمود، اظهار داشت: در روش اکتی گراف به کمک حسگرهای دقیقی که درون یک دستگاه در ابعاد ساعت مچی طراحی شده و با باتری هایی با عمر طولانی کار میکند، سیکل خواب و بیداری فرد در بازه زمانی به مدت یک تا دو هفته سنجیده می شود.
وی افزود: این روش غیرتهاجمی، ارزان و سبک بوده و تداخلی با زندگی فرد ایجاد نمی کند.
دکتر امینی افزود: قرار گرفتن در معرض نور زیاد در ساعات عصر و شب تاثیر نامناسبی بر روی ریتم سیرکادین و تنظیمات داخلی بدن که سبب احساس نیاز به خواب می شوند، دارند. یکی از بهترین روشها برای کمک به پزشک در درمان اختلالات ریتم سیرکادین، محدود کردن ساعت استفاده از وسایل الکترونیکی مانند تبلت، موبایل و رایانه بویژه در ساعات عصر و شب است.

برچسب‌ها


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *