خرداد ۲۴ام, ۱۳۹۵

پزشک متخصص مسمومیت:

استفاده شیر به جای آب در کوزه قلیان از خطر سرطانزایی تنباکو معطر نمی کاهد

یک پزشک متخصص مسمومیت ها گفت: باور غلط استفاده شیر به جای آب در کوزه قلیان به هیچ وجه از خطر سرطانزایی تنباکوهای معطر نمی کاهد و این مساله توجیهی بیش نیست.

دکتر محمد جمالیان نبض شهر، به نقل از ایرنا افزود: استفاده از شیر به جای آب در کوزه قلیان تنها روشی از سوی سودجویان برای کسب درآمد بیشتر و جذب مشتری است و پایه و بنیان علمی ندارد.
وی اظهار کرد: در برخی موارد نیز عرضه کنندگان قلیان به آب کوزه قلیان الکل می افزایند تا از این طریق بازارگرمی کنند اما سلامت مصرف کنندگان را به خطر می اندازند.
وی گفت: آنچه باید مردم بدانند این است که مواد شیمیایی موجود در تنباکوهای معطر آسیب های جدی برای سلامت به همراه دارد و فرد را در معرض انواع سرطان ها قرار می هد.
جمالیان گفت: دود قلیان بیش از دود سیگار مضر است چرا که دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌ بالای قلیان قرار دارد و در تماس با زغال گداخته تولید می‌شود، محصول نهایی آن ترکیبی سمی و سرطان زا است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: باور غلط دیگر در بین مصرف کنندگان این است که تنباکو معطر با گذشتن از مسیر آب قلیان بی خطر می شود اما، ماده سمی نیکوتین و گاز CO2 غیرمحلول درآب است و مستقیم وارد ریه شده و اثر سمی در بدن دارد.
دکتر جمالیان افزود: در ترکیبات تنباکوهای معطر موادی شامل هیدرو کربن های معطر و فلزات سنگین نظیر سرب، جیوه و بنزن اضافه می شود که تهدید جدی برای سلامت است.
وی بیان کرد: در آزمایش های صورت گرفته بر روی تنباکوهای معطر انواع نفتالین، باقی مانده حشره کش ها و بنزن شناسایی شده است و ورود بنزن به بدن به صورت مستمر ظرف مدت سه سال می تواند فرد را به سرطان خون مبتلا می کند.
این متخصص پزشکی قانونی استان مرکزی گفت: مصرف تنباکو های معطر در قلیان باعث انواع سرطان به ویژه سرطان های ریه، فک، معده، روده و مثانه می شود.
دکتر جمالیان افزود: تمامی بیماری هایی که از مصرف سیگار عارض می شود نظیر بیماری های مزمن ریه و قلبی و عروقی در مصرف قلیان بیش از قربانیان سیگار است.
وی اظهار کرد: هر وعده مصرف قلیان با طول زمان ۳۰ دقیقه، معادل پنج تا ۱۰ پاکت سیگار یعنی ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است و برای بدن زیان دارد.
دکتر جمالیان بیان کرد: مصرف سیگار برای اطرافیان معادل کشیدن پنج تا ۱۰ نخ سیگار ضرر دارد.
وی گفت: رسوب مواد ناشی از مصرف قلیان روی لباس و وسایل اطراف و جذب از طریق پوست از دیگر آسیب هایی است که مصرف کننده قلیان برای خود و اطرافیان فراهم می کنند.
دکتر جمالیان با یادآوری اینکه آمار روشنی از میزان مصرف قلیان در استان مرکزی وجود ندارد، افزود: متاسفانه شواهد بر این است که سن مصرف قلیان با هدف تفنن پایین آمده و حتی مصرف قلیان در بین دختران و زنان ۱۰ و ۱۱ ساله رشد چشمگیری یافته است.
وی بیان کرد: مصرف قلیان در بین دانشجویان نیز رواج یافته است و خانواده ها بدون توجه به آسیب های جدی، فرزندان خود را از مصرف قلیان منع نمی کنند.
وی گفت: رسانه های جمعی درفرهنگ سازی و اطلاع رسانی از موارد سرطان زای قلیان تکلیف سنگینی دارند و آگاهی بخشی از تاثیرات مخرب مصرف قلیان و راهکارهای قانونی برای ممنوعیت عرضه قلیان در پارک ها و سفره خانه های سنتی می تواند در کاهش مصرف اثر گذار باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *