مهر ۱۹ام, ۱۳۹۶

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی:

اصرار مردم باعث گسترش پدیده زیرمیزی می‌شود!

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی گفت: مردم باعث گسترش پدیده زیرمیزی می‌شوند زیرا آن‌ها اصرار به معالجه توسط یک پزشک خاص را دارند این در حالی است که همان اقدام و عمل جراحی می‌تواند توسط یک پزشک متخصص دیگر با قیمت بسیار پایین‌تر انجام شود.

به گزارش نبض شهر، دیدن محرومیت‌ها از هر جنسی در کشور تلخ و پذیرفتنی نیست. هنوز مناطقی در کشور وجود دارند که حتی از حداقل‌های امکانات بهداشتی و درمانی برخوردار نیستند و شاید به دلیل کمبود امکانات و نبود پزشک و دارو خیلی از این محرومان از بیماری‌های ساده‌ای رنج می‌برند که داروی آن در گوشه خانه هر شهر نشینی به وفور و بدون استفاده افتاده باشد.

بسیج جامعه پزشکی در دوران پرتلاطم هشت سال دفاع مقدس و با هدف محرومیت‌زدایی بهداشتی و درمانی از مناطق کم برخوردار و مستضعف جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت تا بتواند هرچند قدمی کوچک در رفع محرومیت‌ها برداشته باشد.

به همین منظور گفتگویی با دکتر هادی جلالی، مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی، در حاشیه بازدید از تحریریه صبح توس، انجام دادیم که مشروح آن را در زیر می‌توانید بخوانید.

اعزام ۴۰ تیم درمانی در ماه به مناطق محروم

صبح توس: کمی از فعالیت‌های بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی برایمان بگویید.

جلالی: فعالیت‌های بسیج جامعه پزشکی محدود به محرومیت‌زدایی درمانی از مناطق محروم نمی‌شود و ۳۹ برنامه درمانی، فرهنگی و آموزشی در سال، پیش‌بینی‌شده است که به مناسبت‌های مختلف اجرایی می‌شوند. به‌طور میانگین در ماه ۴۰ تیم درمانی به مناطق محروم استان اعزام می‌شوند و در ایام خاصی از سال مانند هفته دفاع مقدس این اعزام‌ها تشدید می‌شوند.

به‌طور میانگین هر تیم پزشکی به ۵۰ تا ۱۵۰ نفر از محرومان خدمت‌رسانی رایگان انجام می‌دهد که این خدمات شامل ویزیت، خدمات سرپایی و داروی رایگان می‌شود. در سال بسیج جامعه پزشکی در یک یا دونقطه از محروم‌ترین نقاط استان اقدام به برپایی بیمارستان‌های صحرایی می‌کند که در مردادماه سال جاری در منطقه کوهسرخ کاشمر یکی از این بیمارستان‌های تخصصی برپا شد.

خدمت رسانی به ۸ هزار و ۸۰۰ محروم در بیمارستان صحرایی  کوهسرخ

در بیمارستان صحرایی کوهسرخ کاشمر بیش از ۸ هزار و ۸۰۰ نفر خدمات تخصصی پوست، دندانپزشکی، جراحی‌های کوچک، چشم‌پزشکی، زنان، مردان، داخلی، گوش حلق و بینی، ارتوپدی، قلب، آزمایشگاه و خدمات عمومی به‌صورت کاملاً رایگان استفاده کردند.

اعزام تیم های تخصصی دندانپزشکی و چشم پزشکی به مرحومترین نقاط استان

در مناسبت‌های مختلف علاوه بر بیمارستان صحرایی گروه‌های درمان تخصصی نیز به مناطق محروم اعزام می‌شود که خدمات تخصصی پزشکی را به‌صورت رایگان به محرومان استان ارائه می‌دهد و با توجه به اینکه هزینه‌های دندانپزشکی بسیار گران است، سعی داشتیم تا با استفاده از واحدهای سیار دندانپزشکی این خدمات را به مناطق محروم استان ببریم.

صبح توس: علاوه بر اقدامات درمانی بسیج جامعه پزشکی به چه زمینه‌هایی ورود کرده است؟

جلالی: بسیج جامعه پزشکی خراسان تنها به ارائه خدمات درمانی بسنده نکرده است و با اعزام گروه‌های آموزشی در جهت تصحیح الگوی مصرف، آموزش‌های پیشگیری از بیماری‌ها، آموزش طب سنتی، آموزش سبک زندگی سالم و تغذیه سالم ورود پیداکرده‌ایم که خوشبختانه به دست آوردهای قابل توجهی رسیده ایم.

ایجاد فضای فرهنگی در بیمارستان ها

در حرکتی دیگر برای فضاسازی فرهنگی بیمارستان‌ها و مطب‌های پزشکی، کتابخانه‌های سیار و دائمی برای ارائه بسته‌های فرهنگی در نظر گرفته‌شده است تا بتوانیم در جهت بالا بردن فرهنگ جامعه پزشکی و بیماران اقدامات خوبی انجام دهیم.

سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی همه‌ساله با برگزاری کنفرانس های علمی و آموزشی در خصوص طب سنتی، طب اورژانس، مدیریت بحران و اخلاق پزشکی می‌کوشد تا بتواند در ارتقاء سطح علمی و اخلاق پزشکی کادر درمانی نیز تأثیرگذار باشد.

۵۰۰ تیم پزشکی تا پایان سال اعزام می شوند

صبح توس: تاکنون چه تعداد تیم به مناطق محروم اعزام کرده‌اید؟

جلالی: تاکنون ۲۵۰ تیم پزشکی به مناطق محروم استان اعزام‌شده‌اند و سعی کرده‌ایم تمام نقاط استان و حاشیه شهرها را نیز پوشش دهیم و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال تعداد اعزام تیم‌های عمومی و تخصصی بسیج جامعه پزشکی به ۵۰۰ عدد برسد.

خدمت رسانی به زائران پیاده امام حسین(ع) و امام رضا(ع)

امسال نیز مانند سال گذشته دو تیم پزشکی جهت کمک به زائران اربعین حسینی به عراق اعزام می‌شوند. در ایام شهادت امام رضا(ع) همه‌ساله شاهد ورود چندین هزار نفر زائر پیاده به مشهد مقدس هستیم که بسیج جامعه پزشکی با برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های درمانی بین‌راهی خدمات قابل توجهی را به این عزیزان ارائه می‌دهد.

سال گذشته بیمارستان صحرایی بسیج جامعه پزشکی در منطقه مرزی سرخس برپا شد و در طول سال ۳۵۲ تیم عمومی و چندین تیم تخصصی دندانپزشکی و بینایی سنجی به مناطق محروم استان و حاشیه شهرها اعزام شدند.

اصرار مردم باعث گسترش زیرمیزی ها می شود

صبح توس: نظرتان در خصوص عمل زشت زیرمیزی چیست؟

متأسفانه این اقدام غیراخلاقی در برخی بیمارستان‌ها و مطب‌های محدود دیده می‌شود اما با اجرای طرح تحول سلامت این عمل شنیع کاهش چشم‌گیری داشته است زیرا بیماران در بیمارستان‌های دولتی تنها موظف به پرداخت سهم خود برای انجام اقدامات درمانی هستند و مابقی را دولت پرداخت می‌کند. خوشبختانه دولت بر نحوه و میزان هزینه‌های بیمارستان‌های غیردولتی نیز ورود پیداکرده و با تعیین میزان تعرفه برای آن‌ها جلوی پرداخت‌های نامتعارف را گرفته است.

ضرورت فرهنگ سازی برای از بین بردن زیرمیزی ها

متأسفانه مردم زمینه‌ساز دریافت پول‌های زیرمیزی می‌شوند زیرا آن‌ها اصرار به معالجه توسط یک پزشک خاص را دارند این در حالی است که همان اقدام و عمل جراحی می‌تواند توسط یک پزشک متخصص با همان تجربه و مهارت انجام شود. لذا بافرهنگ سازی می‌توان جلوی بسیاری از این زیرمیزی‌ها گرفته شود.

همان پزشک متخصصی که در بیمارستان‌های دولتی عمل جراحی تخصصی انجام می‌دهد، همان عمل را در بیمارستان خصوصی با ۱۵ برابر هزینه بیشتر انجام می‌دهد پس می‌توان عدم آگاهی مردم را عامل اصلی این زیرمیزی‌ها دانست.

درعین‌حال مردم می‌توانند در صورت مشاهده این‌چنین تخلفاتی به‌نظام پزشکی مراجعه و از پزشک خاطی شکایت کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *