مهر ۲۶ام, ۱۳۹۶

استاد یار دانشگاه آزاد مشهد:

اضافه وزن عامل اصلی بروز کمردرد در جوامع شهری است/ ۷۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال به آرتروز دچار هستند

استاد یار دانشگاه آزاد مشهد: کمردرد یکی از شایع ترین انواع درد های بدنی است که دلیل اکثر کمردرد ها اضافه وزن و عدم تحرک بدنی در جوامع شهرنشین است.

خسرو شایان استاد یار دانشگاه آزاد مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، به مناسبت روز جهانی کمردرد اظهار کرد: کمردرد یکی از شایع ترین انواع درد های بدنی است که دلیل اکثر کمردرد ها اضافه وزن و عدم تحرک بدنی در جوامع شهرنشین است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال دچار آرتروز هستند، ادامه داد: از این تعداد حدود ۳۰ درصد آن ها دچار کمردرد و دردهای ستون فقرات هستند.

استادیار دانشگاه آزاد مشهد تصریح کرد: کمبود کلسیم و کاهش تراکم استخوانی از دیگر عوامل بروز کمردرد هستند که می توان با مصرف مداوم لبنیات و حتی قرص های کلسیم این کمبود را جبران کرد.

شایان با اشاره به اینکه انجام حرکات سنگین و غیر اصولی مانند بلند کردن اشیاء سنگین بدون رعایت نکات ایمنی از دیگر عوامل بروز کمردرد هستند، گفت: کسانی که کار های فیزیکی و سخت انجام می دهند به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح بلند کردن اجسام سنگین، همواره از کمردرد های مزمن رنج می برند لذا ابتدا باید برای انجام حرکات فیزیکی از نحوه صحیح انجام آن مطلع شویم.

وی در خصوص دیگر عوامل بروز کمردرد بیان کرد: نحوه نشستن اشتباه بر روی صندلی نیز می تواند در طولانی مدت باعث بروز کمردرد شود که اکثر کارمندان و افرادی که مشاغل دفتری دارند از کمردرد های مزمن شکایت دارند، از این رو افراد باید دقت داشته باشند که حتماً از صندلی های استاندارد استفاده کنند و کمر باید به پشتی صندلی کاملاً تکیه داده شود.

این متخصص و جراح ارتوپدی خاطر نشان کرد: گودی بیش از حد کمر از دیگر عوامل ایجاد کمردرد است که دمر خوابیدن و چاقی باعث گود شدن کمر می شوند لذا افراد باید همواره وزن خود را در حد متعادل نگه دارند و نحوه خوابیدن خود را اصلاح کنند تا بتوانند گودی کمر را به حال عادی خود بازگردانند.

شایان در خصوص روش های درمان و بهبود کمردرد ابراز کرد: تقویت عضلات ستون فقرات با ورزش و کاهش وزن تا حد زیادی به کاهش کمردرد ها کمک می کند و در موارد خفیف که کمردرد با عفونت و تورم همراه نیست، طب سوزنی و طب سنتی نیز می توانند به درمان کمردرد ها کمک کنند.

وی با تأکید بر اینکه نباید بیرون زدگی دیسک کمر و دردهای شدید کمری را نادیده بگیریم، افزود: در صورتی که علت کمردرد بیرون زدگی دیسک بین مهره ها باشد باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد تا این بیرون زدگی حادتر نشود.

استاد یار دانشگاه آزاد مشهد یادآور شد: هم اکنون در مشهد با استفاده از نوین ترین روش های عمل ستون فقرات تمامی مشکلات این ناحیه قابل درمان است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *