دی ۱۸ام, ۱۳۹۶

متخصص بیماری های پوست:

افراد مبتلا به آکنه پوستی باید تحت درمان قرار بگیرند

متخصص بیماری های پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه چربی پوست ماحصل فعالیت غدد چربی بنام غدد سباسه است، گفت: شروع فعالیت اصلی این غدد بعد از دوران بلوغ می باشد.

دکتر احمدرضا طاهری در گفتگو با خبرنگار نبض شهر گفت: چربی پوست ماحصل فعالیت غدد چربی بنام غدد سباسه است که این غدد بیشترین تراکم را در صورت و بالاتنه دارند و شروع فعالیت اصلی این غدد بعد از دوران بلوغ می باشد بنابراین به صورت معمول با شکایت برخی از افراد بالغ از چرب شدن پوست سر و صورت مواجه می شویم.

وی افزود: ممکن است افرادی باشند که در واقع پوست خشک و حساس دارند ولی بعد از بلوغ به علت فعالیت غدد چربی دچار پوست مختلط چرب و خشک می شوند به طوری که برخی از نواحی سطح پوست چرب و برخی نواحی خشک می باشد.

دکتر طاهری خاطرنشان کرد: این افراد باید نواحی خشک را کمتر با مواد شوینده شستشو دهند یا اینکه برای این نواحی از مواد شوینده استفاده نکنندو چربی اضافی پوست در نواحی چرب  را با استفاده از مواد شوینده ملایم از بین ببرند اما در استحمام و شستشو افراط صورت نگیرد که باعث ایجاد پوست خشک و حساس می شود.

متخصص بیماری های پوست با بیان اینکه در پوست چرب دو مشکل شایع می شود، تصریح کرد: خیلی از افراد با شکایت بروز آکنه و جوش به پزشک مراجعه می کنند که عمده آکنه در افراد بالغ در صورت، سینه، پشت و بازوها دیده می شود.

دکتر طاهری اظهار داشت: بسیاری از افراد گمان می کنند که آکنه و جوش طبیعی است و نیازی به مداخله درمانی ندارد در صورتی که این اشتباه است، توصیه می شود افراد مبتلا به آکنه به پزشک مراجعه کنند و درمان مناسب را برای آکنه که عمدتا درمان طولانی مدت است، انجام دهند.

وی با بیان اینکه آکنه بیماری جدی و خطرناک نیست، اذعان داشت: آکنه باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شخص می شود و عملکرد شغلی را تحت تأثیر قرار می دهد تا جاییکه خیلی از نوجوانان که آکنه های شدید دارند، منزوی می شوند.

دکتر طاهری در ادامه گفت: متأسفانه خیلی ازموارد آکنه ها دوران طولانی را سیر می کند و بعد از بهبود، اسکار یا جوشکار به جا می گذارند که این مشکل را دو چندان می کند چرا که درمان اسکارها سخت است بنابراین باید درمان به موقع و صحیح آکنه توسط پزشک صورت گیرد تا بتواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

متخصص بیماری های پوست تصریح کرد: تأکید می کنم برای درمان آکنه به پزشک مراجعه شود نباید خوددرمانی و از داروهای خانگی و سنتی استفاده شود زیرا علاوه بر عدم بهبودی کامل گاهی باعث عوارض نیز می شود.

دکتر طاهری مشکل دیگر که در زمینه پوست چرب ایجاد می شود را رشد یک نوع قارچ همزیست عنوان کرد و اظهار داشت: این قارچ چربی دوست است و از چربی پوست بدن تغذیه می کند  کهرشد آن نیز باعث بروز مشکلاتی می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شناخته ترین این مشکلات شوره سر و خارش می باشد که در این افراد اگر دو الی سه روز از استحمام بگذرد پوست سر چرب و هم چنین گاهی علاوه بر این جوش هایی را در سر و در مواردی در ناحیه ریش مردان و هم چنین در بالاتنه ایجاد می کند که بسیار شبیه آکنه می باشد.

متخصص بیماری های پوست با اشاره به درمان این بیماری پوست اظهار داشت: این افراد با مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای مناسب می توانند از این بیماری رهایی پیدا کنند.

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *