مهر ۱۲ام, ۱۳۹۴

ایران روی کمربند سنگ کلیه

هجدهمين کنگره اورولوژي در حالي هفته پيش در پژوهشگاه نيرو برگزارشد که پيشتر دبير علمي کنگره » گفته بود امسال تلاش بر اين است که بسياري از پنل‌هاي کنگره به صورت موردي و پرسش و پاسخ برگزار شود.

از سوی دیگر به گفته محمدعلی زرگر، رئیس کنگره هجدهم، موضوعات متعدد و متنوع مختلفی که در هر سال به بحث و بررسی گذاشته می‌شود، امسال نیز موضوع کنگره است. با تفاوتی ظریف و کوچک که تمرکز بیشتری روی موضوعات ارولوژی زنان انجام می‌گیرد.

با این همه بیشترین موضوعی که در این کنگره جلسه پرسش و پاسخ داشت و پزشکان در رابطه با آن به بحث و گفت وگو نشستند، مسئله سنگ کلیه بود.

همچنین طی یک سخنرانی در روز نخست کنگره محمدحسین نوربالا در رابطه با اخلاقیات پزشکی صحبت کرد و با گریزی به مبحث زنان به سراغ فرزانه شریفی اقدس عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی رفتیم تا اطلاعات بیشتری در رابطه با شرایط اورولوژی زنان در کشور به دست بیاوریم.

روی کمربند سنگ هستیم

محمدهادی رادفر، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با پنل‌های متعدد سنگ کلیه که در این کنگره برگزار شده بود، گفت: «در سه پنل مجزا به موضوعات
چالش‌برانگیز سنگ کلیه پرداخته شد.

به گزارش نبض شهر به نقل از سپید، در بسیاری از موارد راه درمان و تشخیص بیماری ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. اما گاه موراد خاصی پیدا می‌شوند که نیاز به بررسی بیشتر دارند. در این پنل‌ها به بررسی بیشتر آنان پرداخته شد و اعضای پنل یک به یک نظر دادند تا چه راهکار بهتری باید اعمال شود. گاهی سنگ در اندازه و در جای خاصی به وجود می‌آید که نیاز به بررسی را بیشتر می‌کند.

همین راهکارهای ارائه شده هم در رابطه با آخرین یافته‌ها و نتایج پژوهش‌ها بود. پنل دیگر اختصاصاً بر اساس سنگ‌های هالب بود، شایع‌ترین روش هم برای درمان سنگ هالب روش TUL است.

سنگ‌های هالب عمدتاً هنگام حضور، خود را پرسروصدا نشان می‌دهند و به صورت مخفی در بیمار نمی‌مانند. بسیاری از بیمارانی که مراجعه می‌کنند، درد شدید دارند و خیلی از آنها هم با خونریزی ادرار مواجه هستند. گاه حتی بیماران تب و علائم دیگر هم دارند.

با روش‌های تصویربرداری هم به راحتی قابل تشخیص است و سپس بر اساس اندازه سنگ روش درمانی انتخاب می‌شود. در اندازه‌های کوچک با دستگاه‌های کوچک با روش TUL سنگ را می‌شکنیم و از بدن بیمار خارج می‌کنیم.

بحث بیشتر بر این است که با انجام چه کارهایی می‌توان از عوارض درمانی TUL‌جلوگیری کرد. به هر حال عوارض غیرقابل اجتناب است و هدف اصلی ما هم این است که بیشترین فایده با کمترین عارضه صورت بگیرد و اگر عارضه‌ای به وجود آمد چطور می‌توان آن را مدیریت کرد. چرا که عوارض TUL هم حین جراحی وجود دارند و هم پس از آن. همگی این آسیب‌ها به اشکال متفاوتی به وجود می‌آیند و مهم این است که بتوان آنان را به خوبی رفع کرد.»

رادفر با بیان اینکه در ایران بیماران سنگ کلیه زیاد هستند، گفت: «ما در ایران بیشترین تعداد بیمار سنگ کلیه را داریم و شایع‌ترین روش درمان سنگ هم روش TUL است. بنابراین، اینکه پزشکان و متخصصان بهتر با جوانب کار این روش درمان آشنا باشند، اهمیت بالایی دارد.

کشور ایران روی کمربند سنگ قرار گرفته است. به این معنی که مناطقی در دنیا وجود دارند که به علل ژنتیک، آب و هوایی و تغذیه‌ای بیشتر از باقی مناطق به سنگ کلیه دچار می‌شوند. در مینه آب و هوا، آب و هوای ایران بیشتر گرم و خشک است و در این شرایط، افراد بیشتر تعریق می‌کنند و با تعریق بالا هم امکان سنگ آوری کلیه بالا می‌رود. از سوی دیگر، مصرف غذاهایی مانند نمک و گوشت قرمز به میزان بالا بیشتر باعث بروز سنگ در افراد می‌شود.»

رادفر در رابطه با نقش آب معدنی‌ها در بروز سنگ‌های کلیه گفت: «این حرف به صورت کامل نمی‌تواند درست باشد. نمی‌توان گفت مصرف آب معدنی و آب‌های املاح‌دار به صورت قطعی باعث بروز سنگ کلیه در افراد می‌شود. هرچند املاح درون آب و میزان سختی آن به شکلی با ایجاد سنگ در کلیه و مثانه ارتباط دارد و هرچه املاح و مواد معدنی سنگین بیشتر باشد، بیشتر هم امکان بروز سنگ وجود دارد.»

نتایج امضا نکردن سوگندنامه بقراط

محمدحسین نوربالا در کنگره اورولوژی نیز در رابطه با اخلاق طی یک سخنرانی مطالب بسیار مهمی را که مسئله مورد نظر اخلاقیات بیماران بوده است را بیان کرد. وی در ابتدا گفت: «در سوگند نامه بقراط آمده بیماران سنگ دار را جراحی نکرده و این کار را به اهل فن واگذار خواهم کرد. متخصصین اورولوژی به شکل طنزآموزی از امضای این قرارداد معاف هستند. حال باید دید این معافیت با حوزه ما چه انجام داده است.»

نوربالا در ادامه به سراغ مبحث پیوند رفت و گفت:‌ «یکی از همکاران ما بیماران خارجی را به ایران آوردند، کلیه دهنده‌های ایرانی را به آنان پیوند زدند و کار به حدی بالا گرفت که سازمان اطلاعات نفوذی فرستاد و از آنها فیلم گرفت. این همکار با دریافت ده‌ها میلیون از بیمار عرب، کلیه یک فرد ایرانی را به وی پیوند زد و بعد هم به علت رسیدگی بد، فرد ایرانی فوت کرد. در ادامه هم تلاش کردند علت مرگ وی را چیز دیگری نشان دهند.

در نتیجه آن عمل پیوند کلیه در بخش‌های خصوصی ممنوع شد. افرادی هم که مرتکب چنینی کاری شده بودند، جراح پیوند و نفرولوژیست‌ها بودند که رسماً در کار تجارت و قاچاق اعضا وارد شدند.

یکی دیگر از همکاران ما به بیماری که نزدیک به فوت بود، وعده دو سال زندگی داده بود و در حالی که بیمار رادیوتراپی می‌شد وی را رادیوکارسیستکتومی کرده بود. همین بیمار، دو هفته بعد فوت کرد. فلسفه وی این بود که بیمار بالاخره باید زیر دست کسی می مرد و در نهایت زیر دست من مرد. اینها مواردی بود که در زمینه پیوند مشاهده شده بود.

اما در زمینه پروستات ما تا چه اندازه اخلاق را رعایت می‌کنیم؟ بیماران بسیاری هستند که زیر آزمایش‌های پروستات درد زیادی می‌کشند، در صورتی که ما می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم و بسیاری را بادرمان دارویی مجبور به انجام این آزمایش‌ها نکنیم.» وی همچنین در مورد مشکلات بیماران در سنگ‌های کلیوی بیان کرد: «در رابطه با سنگ‌های کلیه نیز بسیاری از سنگ‌ها کلیه خود بادرمان‌های ساده برطرف می‌شوند، ولی ما آنها را عمل می‌کنیم و هزینه‌های بالا روی دست بیماران قرار می‌دهیم. حتی در مورادی مشاهده شده که به هیچ عنوان مشکلی وجود نداشته است.

تعداد پزشکانی که به‌خاطر واریکوسل به پزشکی قانونی می‌ آیند، کم نیست. اولین چیزی هم که در پزشکی قانونی توجه می‌شود علائم بیماری در بیمار است. اگر بیماری درست باشد، حداکثر ارفاق برای جراح در نظر گرفته می‌شود و اگر بیمار نباشد، حداکثر جریمه.» نوربالا نیز با اشاره‌ای به مبحث اورولوژی زنان ادامه داد: «این همکاران خانم تربیت شده‌اند تا کار خود را انجام دهند اما ما به آنها راه نمی‌دهیم تا کار خود را انجام دهند. از ۱۰ متخصص زن هفت نفر آنها بیکار یا کم کار هستند.»

همکاران دنبال مصاحبه‌اند!

نوربالا در ادامه به سراغ مبحث تبلیغات و پروپاگاندا رفت و عنوان کرد: «از سوی دیگر در زمینه تبلیغات، برخی از همکاران هستند که بیشتر اوقات در تلویزیون مشغول مصاحبه‌های تبلیغاتی هستند. مانند اینکه برای اولین بار در خاورمیانه این نوع سیستوسکوپی صورت گرفت. باید در نظر داشته باشید اگر مطالب باارزشی برای گفتن دارید اینجا در کنگره علمی و پزشکی محل گفتن آن است. اما در صدا و سیما و روزنامه‌های عمومی این سخنان جایی ندارد. از سوی دیگر کارت‌های ویزیت خود را با دقت و رعایت حد وسط انتخاب کنید. بسیاری از پزشکان نیز چندین ساعت پس از وقتی که به بیمار می‌دهند، وی را ویزیت می‌کنند. در صورتی که بیمار و پزشک هر دو خسته هستند.

این همکاران با این کار هم به خود و خانواده خود ظلم می‌کنند که تا دیروقت در محل کار مشغول ویزیت بیماران هستند و هم به همکاران جوان خود که منتظر بیماران در مطب خود هستند. از طرف دیگر تعداد بالای بیماران کیفیت درمان را پایین می‌آوردو برای پزشک مشکل ایجاد می‌کند.»

این متخصص اورولوژی سخنان خود را با محاسبه حق ویزیت اینگونه به پایان رساند: «در رابطه با حق ویزیت نیز باید گفت، بسیاری اینجور محاسبه می‌کنند که در سال ابتدایی که شروع به فعالیت کرده‌اند چه میزان ویزیت داشته‌اند و در حال حاضر ویزیت آنها چند برابر شده است. همین موضوع را با میزان تورم و شرایط اقتصادی جامعه مقایسه می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که ویزیت آنها حتی کم هم هست. در صورتی که این راهکار درست نیست و اخلاقیات را زیرپا می‌گذارد. ما با این کار خود را مظلوم و دیگران را ظالم در نظر می‌گیریم که خلاف سنت پزشکی و حرفه‌ای ماست.»

مردان بیماران زن را به ما ارجاع نمی‌دهند

در میان سخنان محمدحسین نوربالا مسائلی در رابطه با اورولوژی زنان مطرح شد. با توجه به اینکه محمدعلی زرگر نیز تمرکز امسال کنگره را مبحث زنان دانسته بود، به سراغ فرزانه شریفی اقدس، عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی رفتیم تا اطلاعات بیشتری کسب کنیم. وی در همین مورد با تأیید سخنان نوربالا گفت: «تعداد متخصصین زنان پایین نیست. در حال حاضر در کشور حدود صد متخصص اورولوژی زن داریم که تقریباً ده درصد از جمعیت پزشکان این حوزه را تشکیل می‌دهد. اما مشکل ما کمبود جمعیت زنان نیست.

من به شخصه از سال ۶۸ وارد این رشته شدم و ۲۶ سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنم و تا چند سال دیگر هم بازنشسته می‌شوم. در طی این سال‌ها ما تعدادی، دستیار، متخصص و حتی فوق تخصص تربیت کردیم.

اما مشکل این رشته این است که متأسفانه از یک طرف، متخصصین زنان تا حدی وارد کارهای ما می‌شوند و از طرف دیگر به‌خاطر اینکه تعداد متخصصین اورولوژی در کشور زیاد شده است و بیشتر آنان را آقایان تشکیل می‌دهد در بسیاری از زمینه‌ها بدون اینکه دوره‌ای در اورولوژی زنان دیده باشند و یا بیمار را به ما ارجاع کنند، به علت درآمد بیشتر و بازار کار خود دست به درمان وی می‌زنند و حتی بیمار را جراحی می‌کنند. بنابراین متخصصین اورولوژی زنان از دو طرف تحت فشار هستند. به شخصه این مشکل در حال حاضر کم شدن است. پزشکی که سالهاست در این زمینه فعالیت می‌کند، بین بیماران بیشتر شناخته شده است. اما همکاران زن جوانی که در ۱۰-۱۵ سال اخیر فارغ‌التحصیل شده‌اند یا عضو هیئت علمی نیستند، با مشکل روبه‌رو هستند.

اینکه متخصصین زن جوان بیماری ویزیت نمی‌کنند و بیماران بدون شناخت از وجود آنان به مطب‌های متخصصین مرد مراجعه می‌کنند بسیاری از زنان را از اینکه وارد این حوزه شده‌اند، پشیمان می‌کند. در حالت طبیعی در بیمارستان بیماران به آنها مراجعه می‌کنند ،اما اینکه در مطب هم بیماران برای ویزیت پیش آنان بروند بسیار کم است.

من در ۱۰سال اول کاری خودم شرایطی که دکتر نوربالا به آن اشاره کرده را تجربه کردم. زمانی که من فارغ التحصیل شدم، شاید متخصصین زن اورولوژی هفت یا هشت نفر بیشتر نبودیم. در همان زمان هم بیماران زن به پزشکان مرد ارجاع داده می‌شدند. خیلی زمان گذشت تا بیماران متوجه شدند، متخصصین اورولوژی زن هم در کشور داریم. با این همه خود بیماران در نتیجه جستجو به ما مراجعه کردند و از سوی همکاران مرد و یا سیستم و درمانگاه‌ها و وزارتخانه به ما ارجاع داده نشدند. حتی تا همین چند وقت پیش، بیماری در شهر تهران به من مراجعه کرد که گفت من چهار سال است که به دنبال یک متخصص زن هستم و از مشکل خودم رنج می‌برم.

از سوی دیگر هم بسیاری مانند همین بیمار به اینترنت دسترسی آنچنانی ندارند و نمی‌دانند چطور می‌توان پزشکی را پیدا کرد. در صورتی که پیش بسیاری از متخصصین مرد رفته بود و هیچ‌کدام وی را به ما ارجاع نداده بودند و زمانی که او خواستار این شده بود که یک زن من را معاینه کند، گفته بودند پزشک زنی در این حوزه وجود ندارد. در صورتی که به عنوان مثال من که در این حوزه فعالیت می‌کنم به بازنشستگی خود نزدیکم و سالهاست فعالیت می‌کنم. بنابراین امکان اینکه متخصصین مرد خبر نداشته باشند متخصص زن هم در حوزه خود وجود دارد، بسیار پایین است.»

با این همه و با وجودی که هنوز تعداد زیادی از مردم در رابطه با اورلوژی زنان چیزی نمی‌دانند، اما می‌توان گفت اطلاع رسانی به مردم در زمینه سنگ‌های کلیه به خوبی صورت گرفته و بسیار بیش از گذشته به این موضوع اهمیت می‌دهند و همین خود جای بسی امیدواری است.

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *