شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۶

قائم‌مقام معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر:

بهورزان باعث کاهش ۸۵ درصدی مرگ و میر مادران شدند/ کمبود تعداد مراقبان سلامت در حاشیه شهر

قائم‌مقام معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حضور بهورزان در مناطق روستایی و کم برخوردار باعث بالارفتن سطح بهداشت و امید به زندگی شده است و شاهد کاهش 85 درصدی مرگ و میر مادران هستیم.

دکتر سید کاظم فرهمند، قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، به مناسبت روز بهورز اظهار کرد: بهورزان سرمایه‌های ارزشمند نظام سلامت کشور هستند که با تلاش و کوشش خود بهداشت را در دورافتاده ترین روستاها و مناطق کشور جاری کرده اند.

وی با اشاره به اینکه بهورزی یک برند ثبت شده با نام ایران است، افزود: بهورزان به صورت رسمی از سال ۶۳ و در زمان جنگ و در زمانی که سیستم بهداشتی کشور ترسیم می شد، شروع به کار کردند.

فرهمند خاطرنشان کرد: حضور بهورزان در مناطق روستایی و کم برخوردار باعث بالارفتن سطح بهداشت، سلامت و امید به زندگی شده است، به عنوان مثال تعداد مرگ و میر مادران از ۱۲۰ در صد هزار نفر در سال ۵۷ به ۱۸ نفر در صد هزار نفر رسیده است که نشان از کاهش ۸۵ درصدی مرگ و میر مادران دارد.

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بهورزان ۷۵ درصد نیاز های روستاییان برای مراجعه به پزشکان عمومی را برطرف می کنند، تصریح کرد: امید زندگی را که در اوایل انقلاب حدود ۵۰ سال بود را به ۷۵ سال در سال گذشته رساندند.

وی یادآور شد: خوشبختانه با گسترش خانه های سلامت و بهبود سیستم درمانی کشور، مرگ و میر به دلیل بیماری های واگیر کاهش چشمگیری داشته است اما متاسفانه به دلیل تغییر سبک زندگی شاهد گسترش بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی و سرطان ها هستیم.

فرهمند از حضور هزار و ۶۵ بهورز در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و گفت: با اجرای طرح تحول سلامت تعداد خانه های بهداشت ما در مناطق روستایی به ۷۲۵ خانه بهداشت رسید و با جرئت می توان گفت که ۱۰۰ درصد مردم روستایی تحت پوشش خدمات سلامت قرار گرفته اند.

قائم‌مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: متأسفانه در مناطق حاشیه شهر و شهری با کمبود تعداد مراقبین سلامت و مراکز بهداشت مواجه هستیم که امیدواریم این کمبود به زودی جبران شود.

وی از استخدام ۲۰۰ بهورز در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: بهورزان به دلیل آنکه در زمان استخدام تعهدنامه ای مبنی بر خدمت رسانی در همان محل استخدامی می دهند، نمی‌توانند به شهرستان جابه جا شوند که مشکلات امروزه بسیاری از بهورزان با این مشکل مواجه هستند.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *