آبان ۲۳ام, ۱۳۹۵

مدیر مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با «نبض شهر»:

بیش از ۳۰۰ هزار مشهدی از دیابت خود اطلاعی ندارند/ دیابت شایع‌ترین علت نابینایی افراد

مدیر مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پیش‌بینی می‌کنیم حدود 350 هزار دیابتی در مشهد حضورداشته باشند که از این تعداد تنها 45 هزار نفر شناسایی‌شده‌اند.

محمد صادقی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار«نبض شهر» به مناسبت روز جهانی دیابت اظهار داشت: دیابت یک نوع بیماری غددی است که این بیماری شایع‌ترین بیماری غددی در سراسر دنیا است و سالیانه باعث مرگ بیش از چهار میلیون انسان می‌شود.

صادقی در خصوص علل و نشانه‌های دیابت بیان داشت: صنعتی شدن جوامع، ایجاد عادات بد غذایی همچون استفاده از فست فود ها و نوشابه‌ها، عدم تحرک و فعالیت بدنی، دخانیات، استرس، وزن بالا و عدم استفاده از میوه ها، عوامل اصلی ایجاد دیابت نوع دو هستند و این بیماری در افراد با علائمی همچون پرخوری، پر اداری و عطش فراوان ظاهر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه علت بیش از ۹ درصد فوت افراد در سراسر دنیا، دیابت است، افزود: متأسفانه با نگاهی به آمار افراد مبتلا به دیابت درمیابیم که این آمار به‌صورت فزاینده‌ای رو به افزایش است به‌صورتی که در سال ۱۹۸۵ تنها حدود ۳۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا بودند اما در سال ۲۰۰۸ این عدد به دویست و سی میلیون نفر در سراسر دنیا رسید و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ این عدد به حدود سیصد میلیون دیابتی برسد.

صادقی دیابت را بزرگ‌ترین بیماری اپیدمی تاریخ بشریت خواند و گفت: در سال ۱۳۸۶ از هر بیست ایرانی تنها یک نفر به بیماری دیابت مبتلا بود اما پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ از هر ۷ نفر ایرانی یک نفر به بیماری دیابت مبتلا خواهد بود.

مدیر مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه دیابت بیشترین علت نابینایی افراد در جهان است، بیان کرد: شایع‌ترین علت قطع پا در دنیا، دیابت است اما در کشور ما پی از تصادفات و سوانح، دیابت شایع‌ترین علت قطع پا در ایران است.

وی در خصوص هزینه‌های درمان افراد دیابتی افزود: هزینه‌های درمان این بیماری بسیار بالاست به‌صورت که در ایران سالیانه حدود یک میلیارد دلار هزینه درمان عوارض ناشی از دیابت می‌شود و در سطح دنیا حدود ۱۵ درصد بودجه‌های درمانی کشورهای مختلف، صرف دیابت می‌شود.

صادقی بابیان اینکه حدود ۷ تا ۱۰ درصد جوامع شهری و حدود ۴ درصد جوامع روستایی به دیابت مبتلا هستند، خاطرنشان کرد: حدود ۵ میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا هستند که بیش از نیمی از آن‌ها از بیماری خود مطلع نیستند.

وی مدیر مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شناسایی و غربالگری اکثر مبتلایان به دیابت در سطح روستاها خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۳۵۰ هزار دیابتی در مشهد حضورداشته باشند که از این تعداد تنها ۴۵ هزار نفر شناسایی‌شده‌اند اما امیدواریم با اجرای طرح تحول سلامت در جوامع شهری تعداد افرادی که از بیماری دیابت خود مطلع هستند افزایش یابد.

مدیر مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان افزود: با توجه به اهمیت بالای دیابت تصمیم بر آن شد تا امسال از ۲۲ الی ۲۸ آبان ماه هفته دیابت نام‌گذاری شد و به ترتیب از شنبه تا جمعه «دیابت و سازمان‌های مردم‌نهاد، دیابت و مدرسه، دیابت و بیماری‌های غیر واگیر، دیابت و رسانه، دیابت و مردم، دیابت و ورزش همگانی، دیابت و ائمه جمعه» نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *