مهر ۱۷ام, ۱۳۹۶

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد:

توصیه‌های تغذیه ای برای مقابله با سرماخوردگی

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با شروع فصل سرما شاهد افزایش میزان ابتلا به بیماری های سرماخوردگی و آنفلوانزا هستیم، این در حالی است که با رعایت چند نکته ساده تغذیه ای می توان از این ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد.

دکتر زهرا اباصلتی، رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، پیرامون باید ها و نباید های تغذیه ای برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوانزا، اظهار داشت: با شروع فصل سرما شاهد افزایش میزان ابتلا به بیماری های سرماخوردگی و آنفلوانزا هستیم، این در حالی است که با رعایت چند نکته ساده  تغذیه ای می توان از این ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کرد.

وی تصریح کرد: خوردن میوه ها و سبزی‌های پررنگ مانند اسفناج و آلو سیاه به دلیل میزان بالای ویتامین سی، روی و سیلیسیوم نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی انسان و به دنبال آن از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می کنند.

اباصلتی با بیان اینکه سیر، پیاز و تره فرنگی از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می کنند، گفت: افراد در صورت ابتلا به سرماخوردگی، توصیه می شود از مایعات فراوان استفاده کنند که سوپ هویج و مرغ یکی از بهترین روش ها برای رساندن آب و مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: استفاده از غلات کامل مانند مصرف نانی که از آرد سبوس دار تهیه شده باشد باعث افزایش میزان سطح ایمنی بدن می شود.

وی مصرف امگا ۳ را یکی از مهم‌ترین روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگی دانست و افزود: امگا ۳ در غذاهای دریایی و ماهی ها به میزان فراوان یافت می شود و در مغز گردو و شاهدانه نیز یافت می شود.

اباصلتی خاطرنشان کرد: ویتامین دی به صورت طبیعی از طریق پوست جذب بدن می شود اما همواره در گروه های سنی مختلف شاهد کمبود این ویتامین در کشور بوده ایم؛ این ویتامین در درمان آنفلوانزا نقش مهمی دارد اما به دلیل کمبود آن مجبور به استفاده از مکمل ها و قرص‌های ویتامین دی هستیم.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه روی دوره درمان سرماخوردگی را کاهش می دهد، گفت: کدو، عدس و کنجد منابع خوبی برای تأمین روی مورد نیاز بدن هستند لذا بهتر است والدین در فصول سرما از خوراک عدسی برای وعده صبحانه کودکان خود استفاده کنند.

وی تأکید کرد: علاوه بر تغذیه مناسب عواملی مانند خواب کافی، کنترل استرس و شست و شوی مداوم دست ها به صورت صحیح از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری می کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *