آبان ۳ام, ۱۳۹۶

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

توصیه‌های پزشکی به زائران اربعین/ «دگزامتازون» داروی درمان آنفلوانزا نیست

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: واکسن آنفلوانزا پس از دو هفته از تزریق آن باعث ایجاد مصونیت به بیماری می شود لذا به زائران اربعین توصیه می شود تا حتماً دو هفته پیش از سفر از این واکسن استفاده کنند.

دکتر محمدجعفر صادقی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، اظهار کرد: آنفلوانزا نوعی ویروس است که می‌تواند باعث ایجاد عفونت های تنفسی تحتانی شود و این بیماری دارای ۱۵ نوع ویروس است که سرعت شیوع آن را نسبت به دیگر ویروس های دیگر بیشتر می کند.

وی با بیان اینکه عفونت های تنفسی برای کودکان زیر ۵ سال و افراد بالای ۶۵ سال بسیار خطرناک است، گفت: سالیانه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به دلیل عفونت های تنفسی جان خود را از دست می دهند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر کودکان زیر ۵ سال هستند.

صادقی تصریح کرد: ۷ درصد میزان مرگ و میر در سراسر جهان به دلیل عفونت ها تنفسی است از این رو نباید به راحتی از کنار این عفونت ها گذشت زیرا در افراد با نقص سیستم ایمنی بدن، بیماران کلیوی، کودکان زیر ۵ سال و افراد مسن می‌تواند منجر به مرگ شوند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه زمان شیوع آنفلوانزا بیشتر در فصل پاییز و زمستان است، افزود: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا در ابتدای فصل سرما است و به زنان باردار، کودکان زیر ۵ سال، افراد با نقص سیستم ایمنی و افراد بالای ۶۵ سال توصیه می شود تا حتماً از این واکسن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوانزا پس از دو هفته از تزریق آن باعث ایجاد مصونیت به بیماری می شود لذا به مسافران عتبات عالات توصیه می شود تا حتماً دو هفته پیش از سفر از این واکسن استفاده کنند.

صادقی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزا در اجتماعات تا ۲۰ درصد می‌تواند شیوع پیدا کند و حتی در مکان های سرپوشیده مانند خوابگاه ها می‌تواند تا ۵۰ درصد شیوع پیدا کند؛ این درحالی است که دیگر ویروس ها حداکثر تا ۵ درصد جمعیت را می توانند آلوده کنند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تفاوت بین سرماخوردگی و آنفلوانزا، بیان کرد: تب در آنفلوانزا بیشتر از سرماخوردگی است و علائم بالینی آن ناگهانی ظاهر می شود که فرد را زمین‌گیر می کند.

وی خاطرنشان کرد: گلودرد و درد عضلانی همراه با سرفه های شدید در آنفلوانزا بیشتر دیده می‌شود و آبریزش بینی و گلو درد بیشتر در سرماخوردگی دیده می شود.

صادقی با تأکید بر اینکه دگزامتازون داروی درمانی آنفلوانزا نیست، گفت: تجویز داروهای کورتونی مانند دگزامتازون به هیچ عنوان برای درمان بیماری های ویروسی مانند آنفلوانزا توصیه نمی شود و تنها باعث سرکوبی سیستم ایمنی می شود که پس مدتی این بیماری با علائم شدیدتر ظاهر می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *