شهریور ۲۱ام, ۱۳۹۶

گزارش نبض شهر از عواقب اجرای طرح تحول سلامت بدون پیش بینی منابع؛

توپ ورشکستگی داروخانه ها در زمین دولت

با اجرای طرح تحول سلامت بیمار تنها موظف به پرداخت ۱۰ در صد مبلغ دارو است و مابقی را بیمه‌ها باید بپردازند اما به دلیل تأخیر ۶ ماه در پرداخت حق بیمه به داروخانه‌ها شاهد ورشکستگی برخی داروخانه ها هستیم.

به گزارش نبض شهر، سطح بهداشت و درمان جامعه یکی از مؤلفه های توسعه یافتگی هر کشور محسوب می شود و دولت ها همواره برای ارتقاء آن کوشیده اند زیرا تنها در زیر چتر سلامت و حضور نیروی انسانی سالم یک کشور می تواند پیشرفت و توسعه یابد.

اجرای بیمه همگانی برنامه ای بود که از ابتدای انقلاب اسلامی در دستور کار قرار گرفته بود و براساس برنامه توسعه پنجم که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، دولت را موظف به اجرای بیمه همگانی ایرانیان کرد و سرانجام در سال ۹۱ با به اجرا در آمد.

با توجه به سیاست های کلی سلامت که رهبر معظم انقلاب اسلامی که به رئیسان قوای سه گانه ابلاغ کردند بر «توسعه کمی و کیفی بیمه های بهداشتی و درمانی» تأکید شده است تا با اجرای آن شاهد پوشش کامل نیازهای پایه درمان برای آحاد جامعه و کاهش سهم مردم از هزینه های درمان باشیم.

اجرای طرح تحول سلامت از ابتدا با چالش های فراوانی همچون عدم تأمین منابع مالی رو به رو بوده است و همواره سازمان های بیمه قدرت پرداخت حجم بالای مطالبات داروخانه ها و بیمارستان ها را نداشته اند.

برای پیگیری موضوع مشکلات بیمه ها به سراغ دکتر علیرضا شهریاری، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران  رفتیم تا با مشکلات داروخانه ها به دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات داروخانه ها آشنا شویم.

تأخیر ۶ ماهه در پرداخت حق بیمه به داروسازان

دکتر علیرضا شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، اظهار کرد: با اجرای طرح تحول سلامت و بر اساس قانون، بیمار تنها موظف به پرداخت ۱۰ در صد مبلغ دارو است و مابقی را بیمه‌ها باید بپردازند و این امر موجب کاهش نقدینگی داروخانه‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه شاهد تأخیر ۶ ماه در پرداخت حق بیمه به داروخانه‌ها هستیم، افزود: بر اساس قانون بیمه‌ها موظف اند ۶۰ درصد از نسخه بیمار را ظرف ۱۵ روز و ۴۰ درصد مابقی آن تا پایان همان ماه به داروخانه‌ها پرداخت بپردازند اما همواره شاهد تأخیر چهار تا شش ماهه در پرداخت حق بیمه به داروخانه ‌ها بوده ایم.

 

داروخانه‌ها در حال ورشکستگی هستند

شهریاری تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از داروخانه‌های خصوصی مشهد در معرض ورشکستگی قرار دارند و حدود ۳۰ میلیارد تومان چک داروخانه‌ها به دلیل عدم پرداخت معوقات بیمه‌ها برگشت خورده است که برای صنعت داروسازی ما بسیار خطرناک است.

 

نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران با تأکید بر اینکه دولت باید از شرکت های داروسازی حمایت کافی را داشته باشد تا دیگر نیازی به واردات دارو نداشته باشیم، یادآور شد: با تمام این کاستی ها طی چند سال اخیر صنعت دارو سازی ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است و حدود ۹۸ درصد نیاز دارویی کشور توسط شرکت های داروسازی داخلی تأمین می شود.

 

در ادامه به سراغ  دکتر علیرضا رمزی، مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی رفتیم تا دلیل بدعهدی ها بیمه ها را جویا شویم.

 

منابع مالی کافی برای بیمه ها از سوی دولت تخصیص نیافته است

دکتر علیرضا رمزی، مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار نبض شهر، اظهار کرد: از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت به دلیل آن که زیرساخت های کافی برای اجرای آن پیش بینی نشده و منابع مالی کافی برای بیمه ها از سوی دولت تخصیص نیافته بود؛ همواره برای پرداخت مطالبات با مشکل مواجه بوده ایم.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول سلامت ۵۷ درصد جمعیت خراسان رضوی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، گفت: در سال گذشته هزینه های درمانی بیش از هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است این درحالی است که در آمد های بیمه از صندوق درآمد دولت ۱۳۸ میلیارد تومان بوده است.

۹۰۰ میلیارد تومان بدهی بیمه ها به حوزه سلامت خراسان رضوی

مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر میزان کل بدهی های بیمه سلامت خراسان رضوی به داروخانه، بیمارستان ها حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است که عمده این بدهی ها مربوط به بخش بستری بیمارستانی است.

 

به تنهایی قادر به پرداخت معوقات نیستیم

رمزی با بیان اینکه دولت برای هر دفترچه بیمه سلامت در هر ماه حدود ۴۵۰ هزار تومان هزینه می کند، گفت: دلیل معوقات بیمه ها، عدم تامین اعتبار از سوی دولت است و تا زمانی که اعتبار کافی برای پرداخت معوقات داروخانه ها و بیمارستان ها به بیمه ها تخصیص نیابد، قادر به پرداخت معوقات نیستیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *