آبان ۱۴ام, ۱۳۹۶

از اسفند سال 95 انجام شد؛

ثبت ۱۲۰۰ سکته مغزی در مشهد

کارشناس فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از اسفند 95 تا کنون هزار و 268 سکته قلبی در مشهد به ثبت رسیده است که از این تعداد حدود 30 درصد جان خود را از دست داده اند.

به گزارش نبض شهر، محمدرضا شارع، کارشناس فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ظهر امروز در نشست خبری هفته مبارزه با سکته مغزی که در بیمارستان قائم مشهد برگزار شد اظهار کرد: سکته مغزی پس از بیماری های قلب و عروقی و سرطان ها سومین علت شایع مرگ در جهان و دومین علت شایع در ایران است اما اولین دلیل از کار افتادگی در این به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۲ هزار و شش صد سکته مغزی در سال گذشته به ثبت رسیده است، افزود: از این تعداد حدود ۳ هزار نفر به دلیل مسدود شدن رگ مغزی دچار سکته مغزی شده اند که با نگاهی به این آمار، ضرورت توجه بیش از پیش به سکته های مغزی نمایان می شود.

شارع تصریح کرد: از اسفند ماه سال ۹۵ سیستم ۷۲۴ وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد استقرار یافت که از اسفند ۹۵ تا کنون هزار و ۲۶۸ سکته قلبی در مشهد به ثبت رسیده است که از این تعداد حدود ۳۰ درصد جان خود را از دست داده اند.

این کارشناس فوریت های پزشکی ۳ ساعت پس از بروز سکته مغزی را ساعات طلایی برای نجات بیمار خواند و یادآور شد: طبق آمار ۵۰ درصد افرادی که دچار سکته مغزی شده اند با اورژانس به بیمارستان قائم مشهد منتقل شده اند که این آمار بالاتر از میزان میانگین کشوری است.

وی گفت: آمار سکته در مردان حدود ۲۵ درصد بیشتر از زنان است و فشارخون، دیابت، چربی خون، چاقی، مصرف سیگار، عدم تحرک بدنی و کهولت سن از عوامل اصلی بروز سکته مغزی در ایران هستند.

شارع در خصوص روش های جلوگیری از بروز سکته مغزی گفت: کنترل فشار خون، افزایش فعالیت فیزیکی، کاهش نمک مصرفی، کاهش اضافه وزن، ترک سیگار، کنترل دیابت، پیشگیری از بیماری قلبی، ترک الکل، دوری از استرس، کاهش کلسترول خون از عوامل جلوگیری از سکته های مغزی است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *