اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۵

رئیس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با نبض شهر:

خانه‌تکانی بدون کمر درد/ نکاتی که باید در خانه‌تکانی رعایت کنیم

رئیس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در خانه‌تکانی‌ها به دلیل عدم وجود یک برنامه دقیق و زمان‌بندی‌شده، افراد در مدت‌زمان کوتاه مجبور به انجام یک سری فعالیت‌های سنگین بدنی می‌شود که باعث ایجاد عوارض جسمی جبران‌ناپذیری می‌شود.

فرشید وفا در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، پیرامون نکات ایمنی در خانه‌تکانی اظهار کرد: متأسفانه در خانه‌تکانی‌های پیش از عید به دلیل عدم وجود یک برنامه دقیق و زمان‌بندی‌شده، افراد در مدت‌زمان کوتاه مجبور به انجام یک سری فعالیت‌های سنگین بدنی می‌شود که باعث ایجاد عوارض جسمی جبران‌ناپذیری می‌شود.

وی ادامه داد: اولین توصیه ما این است که افراد خانه‌تکانی را به‌روزهای آخر نیندازند و برای این کار یک برنامه دقیق زمان‌بندی‌شده طراحی کنند و از افراد دیگر نیز کمک بگیرند.

رئیس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر استفاده از شوینده‌های استاندارد و دارای مجوز، افزود: بهتر است افراد پیش از استفاده از شوینده‌ها نحوه استفاده از آن‌ها را به‌دقت مطالعه کنند و حتماً در زمان استفاده از سفیدکننده‌ها و شوینده‌ها از ماسک و دستکش مناسب استفاده کنند.

وفا یادآور شد: پایه اکثر مواد سفید کنند کلر است و این مواد از خود گاز سمی کلر آزاد می‌کند که این گاز با مخاط بینی و دستگاه تنفسی واکنش انجام می‌دهد که باعث خوردگی و تحریک دستگاه تنفسی شده و در موارد حاد باعث ایجاد مسمومیت، سرفه مکرر، حساسیت پوستی و سوختگی پوست می‌شود.

وی بابیان اینکه اختلالات اسکلتی عضلانی بانوان در ایام خانه‌تکانی بسیار افزایش میابد، گفت: اکثر بانوان خانه‌دار اغلب به‌صورت انفرادی اقدام به خانه‌تکانی می‌کنند و متأسفانه همه‌ساله شاهد آنیم که عده‌ای به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از نردبان از ارتفاع سقوط می‌کنند که منجر به ایجاد شکستگی و حتی مرگ افراد می‌شود.

رئیس گروه سلامت کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: کمردرد و گرفتگی عضلات در ایام خانه‌تکانی بسیار شایع است و این آسیب‌ها اکثراً به دلیل برداشتن غیراصولی وسایل سنگین رخ می‌دهد و بهتر است افراد برای برداشتن وسایل سنگین از دیگران کمک بگیرند و یا به گونه ای وسایل را بردارند که فشاری بر کمرشان وارد نشود.

وفا در ابراز کرد: امیدواریم تا افراد با رعایت نکات ایمنی در خانه‌تکانی با سلامت کامل به استقبال سال نو بروند و شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *