مهر ۲۲ام, ۱۳۹۵

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد:

خدمات تشخیصی و درمانی بیماری سل رایگان شد/ کاهش چشمگیر ابتلا به سل در کشور

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: تمام اقدامات تشخيصي و درماني بيماري سل در تمام سطوح بهداشتی و درمانی مناطق زیرپوشش دانشگاه به‌صورت رايگان ارائه می‌شود.

محمدجعفر صادقی، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با «نبض شهر» به مناسبت روز ملی مبارزه با بیماری سل، اظهار داشت: تمام اقدامات تشخیصی و درمانی بیماری سل در تمام سطوح بهداشتی و درمانی مناطق زیرپوشش دانشگاه به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سل یک بیماری عفونی است که در اثر مجموعه مایکوباکتریوم‌های سلی ایجاد می‌شود و در ۸۰ درصد موارد ریه و در ۲۰ درصد دیگر اعضای بدن از جمله استخوان ،پوست و کلیه را درگیر می‌کند، خاطرنشان کرد: تداوم سرفه بیشتر از دو هفته، کاهش اشتها و وزن، بی‌حالی، خستگی زودرس، ضعف عمومی، درد مفاصل، سرماخوردگی‌های مکرر و تورم غدد لنفاوی ازجمله نشانه‌های این بیماری به شمار می‌رود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: سالانه در جهان حدود ۹میلیون نفر به این بیماری مبتلا می­‌شوند و هرساله حدود یک و نیم میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری فوت می­کنند، از طرفی بیش از ۹۰ درصد بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از سل در کشورهای درحال‌توسعه رخ می‌دهد.

صادقی خاطرنشان کرد: سل به‌جز آسیب‌های اقتصادی، اثرات منفی غیرمستقیم دیگری نیز بر کیفیت زندگی بیماران یا افراد خانواده آن‌ها نظیر طرد شدن دارد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه ضمن اشاره به این‌که در کشور ایران طی۵۰ سال اخیر شاهد کاهش چشم‌گیر بروز سل بوده ­ایم اظهار داشت: سل یک بیماری شناخته‌شده با درمان مشخص کوتاه‌مدت شش‌ماهه است اما متأسفانه تعداد زیادی از این بیماران یا به‌موقع تشخیص داده نمی­شوند و یا درنتیجه درمان ناقص تبدیل به یک بیمار مقاوم به درمان می‌شوند .

وی تصریح کرد: سرفه بیش از دو هفته، وجود خلط، کاهش وزن، عرق شبانه و تب طولانی‌مدت علائم بیماری سل است و از عموم جامعه می‌خواهم که با مشاهده علائم فوق جهت بررسی به واحدهای بهداشتی دانشگاه مراجعه نمایند.

صادقی ضمن اشاره به اینکه فرد مبتلابه سل می‌تواند سالانه ۱۷ نفر دیگر را آلوده کند گفت: کنترل سل وقتی میسر است که بتوان بیمار مبتلابه سل را در مراحل اولیه شناسایی کرد و او را تحت درمان کامل قرارداد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درپایان گفت: بیماری سل فراتر از یک بیماری عفونی، یک پدیده اجتماعی است و لذا دستیابی به هدف حذف آن تا سال ۲۰۵۰ به‌جز از طریق ایجاد یک عزم ملی، برنامه‌ریزی و مشارکت همه‌جانبه امکان‌پذیر نخواهد بود و شعار امسال سازمان بهداشت جهانی  تحت عنوان «هم‌پیمان تا پایان بیماری سل » لزوم استفاده از همه  امکانات و ظرفیت‌های  درون  بخشی و برون بخشی را جهت حذف بیماری سل  مورد تأکید قرار داده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *