دی ۱۱ام, ۱۳۹۵

۴۵ ساله‌های ایرانی با ۱۳ دندان کشیده شده و پوسیده

خدمات دندانپزشکی شبانه‌روزی می‌شود / بسته جدید دندانپزشکی چیست؟

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به تحویل سه هزار یونیت دندانپزشکی تا پایان دولت از تصویب بسته جدید در خدمات دندانپزشکی که تا چندماه آینده عملیاتی می شود، خبر داد و گفت: خدمات در بخش دولتی و خصوصی شبانه روزی می‌شود.

به گزارش نبض شهر، ایرج حریرچی – قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۹۳ درصد خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی انجام می‌شود، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل اقدامات ضعیف پیشگیرانه توسط مردم و دستگاه‌های دولتی، وضعیت مطلوبی در سلامت دهان و دندان، به ویژه در افراد بالای ۲۰ سال نداریم.

وی افزود: در سنین بالای ۴۵ سال، افراد حدود ۱۳ دندان کشیده شده یا خراب یا پر شده دارند که شاخص بسیار بدی است.از طرفی ۱۸ الی ۲۱ درصد پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت فقط به خدمات دندانپزشکی اختصاص پیدا کرده که نسبت به نقش این ارگان در سلامت، هزینه بسیار بالایی است.

حریرچی نبود اقدامات پیشگیرانه را علت ضروری بودن ارائه خدمات درمانی در این مقطع دانست و ادامه داد: پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان در کودکان از طریق فیشور سیلندر، وارنیش فلوراید و درمان در مراحل اولیه انجام می‌شود. از طرفی افزایش ارائه خدمات با قیمت مناسب که قسمتی از آن با تصویب تعرفه و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن حاصل شد. همچنین افراد در معرض خطر بیشتر را در مراکز بهداشتی تحت پوشش قرار دادیم.

قائم مقام وزیر بهداشت دیگر اقدام این وزارتخانه را افزودن هزار یونیت دندانپزشکی در بخش دولتی به ویژه روستاها، اعلام کرد و گفت: این تعداد را تا پایان دولت به سه هزار عدد می‌رسانیم.

به گزارش وزارت بهداشت – وی عنوان کرد: بسته جدیدی نیز که اخیرا به تصویب رسیده و تا چندماه آینده عملیاتی می‌شود، شبانه روزی شدن خدمات دندانپزشکی در بخش دولتی و خصوصی است. امیدواریم از شرمندگی این وضعیت کنونی خارج شویم.

حریرچی در پاسخ به سوالی مبنی بر قابل توجیه بودن یا نبودن هزینه‌های دندانپزشکی،  یادآور شد: برخی تعرفه‌ها که اکنون اعلام می‌شود و مردم مجبور به پرداخت آن هستند، از نظر ما به هیچ وجه قابل قبول نیست. هزینه مواد در متوسط خدمات دندانپزشکی ۱۰ الی ۱۲ درصد کل هزینه‌هاست. ضمن لزوم توجه به توان مردم، بیمه‌های پایه و تکمیلی نیز باید خدمات را تحت پوشش بگیرند.

منبع تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *