دی ۴ام, ۱۳۹۶

رانندگان از سلامت خود غافل نشوند

رئيس گروه سلامت كار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه رانندگی از جمله مشاغلی است که می­تواند به علل مختلف، بیماری هایی را برای فرد ایجاد کند گفت: بيماري­هاي مرتبط با رانندگي از نوع بيماري­هاي مرتبط با كار است كه عامل آن محيطي نيست، اما نحوه كار، آن را تشديد مي­كند.

مهندس فرشید وفا در گفت و گو با خبرنگار نبض شهر اظهار داشت: با توجه به ماهیت کار رانندگی و نداشتن تحرک بدنی کافی و نشستن­های طولانی مدت و نادرست در رانندگان، این موضوع موجب ایجاد عوارض جسمی مختلفی در ایشان می­شود. وی دردهای مفصلی در نواحی ستون مهره­ ها، گردن، شانه، مچ دست و پا، آرنج و زانو را از جمله مهم ترین این عوارض نام برد.

مهندس وفا خاطر نشان کرد: بد نشستن موجب از بین رفتن مایع دیسک بین مهره­ا در ستون فقرات رانندگان شده و به محض وارد شدن یک ضربه یا فشار، بیرون زدگی دیسک اتفاق می­افتد.

رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص رانندگان وسایل نقلیه سنگین افزود: انجام کارهایی مانند تعویض تایر، بلندکردن و حمل اسباب و وسایل سنگین خودرو ممکن است موجب ایجاد آسیب، به خصوص در ستون فقرات راننده، شود.

مهندس وفا در ادامه با اشاره به نتایج معاینات شنوایی رانندگان گفت: در این بررسی­ها مشخص شد گوش سمت چپ رانندگان که بیشتر در معرض جریان باد و صداهای بوق ماشین­های دیگر است افت شنوایی بیشتری در مقایسه با گوش سمت راست دارد که این نکته باید مورد توجه قرار گیرد.

مهندس وفا تماس با عوامل شیمیایی مانند روغن و حلال­ها را یکی دیگر از آسیب­هایی برشمرد که سلامت رانندگان را تهدید میکند. وی در این خصوص بیان داشت: رانندگان خصوصا رانندگان کامیون، خودشان خودرویشان را تعمیر می­کنند، از طرفی چون اکثرا بدون دستکش با روغن­ها و
حلال ها کار می­کنند پوست دستشان به طور مستقیم با این مواد شیمیایی تماس پیدا کرده و در طول زمان آن­ها را در معرض ابتلا به بیماری­های پوستی قرار می دهد.

رئیس گروه سلامت کار معاونت بهداشت ضمن اشاره به نقش عوامل بیولوژیکی در سلامت رانندگان، خوردن غذا در رستوران­های بین راهی که اکثرا دارای مشکلات بهداشتی هستند، نوشیدن آب و استفاده از یخ های غیربهداشتی، سهل انگاری در شستن دست­ها و به طورکلی رعایت نکردن بهداشت عمومی را از دیگر مواردی برشمرد که سلامت رانندگان را به مخاطره انداخته و باید مورد توجه این دسته از شاغلین قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *