آبان ۱۱ام, ۱۳۹۶

پدر علم سم‌شناسی ایران خبر داد:

سموم باقیمانده در مواد غذایی عامل ۵۰ درصد بیماری‌های ناشناخته

پدر علم سم‌شناسی ایران گفت: عامل بیش از 50 درصد بیماری های ناشناخته و سرطان ها، سموم موجود در مواد غذایی هستند.

پرفسور مهدی بلالی، پدر علم سم‌شناسی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر،با تأکید بر اینکه خطرات و عواقب استفاده بیش از حد سموم و آفت کش ها روز به روز در حال افزایش است، اظهار کرد: عامل بیش از ۵۰ درصد بیماری های ناشناخته و سرطان ها که هم اکنون گریبان گیر سلامت مردم ایران شده اند، سموم موجود در مواد غذایی و هوا هستند.

سموم کشاورزی تا داخل میوه نفوذ می کنند

وی ادامه داد: با شست و شوی میوه و سیفی جات تا حدی سموم که بر روی پوست قرار دارند، از بین می روند اما متأسفانه سموم تنها بر روی پوست میوه ها باقی نمی‌مانند بلکه در جسم خود میوه نیز نفوذ می کنند که اجتناب ناپذیر است.

خیارهای گلخانه ای بیشترین میزان آلودگی به سموم را دارند

بلالی با بیان اینکه سموم باعث تغییر مزه و تلخی میوه ها می شوند، گفت: خیارهای گلخانه ای بیشترین میزان آلودگی به سموم را دارند لذا توصیه می شود افراد تنها از میوه ها و صیفی جاتی که به صورت ارگانیک و بدون استفاده از کود ها و سموم شیمایی تهیه شده اند استفاده کنند.

استاد مدعو دانشگاه نیوکاسل بریتانیا خاطرنشان کرد: به کشاورزان نیز توصیه می شود تا از حتی‌الامکان از سموم استفاده نکنند و تنها در مواقع خاص از سموم طبیعی استفاده کنند که این سموم علاوه بر سازگاری با محیط زیست، عوارض بسیار کمتری نسبت به سموم شیمایی برای بدن انسان دارند.

ضرورت کنترل محصولات کشاورزی پیش از ورود به بازار

وی با بیان اینکه سموم موجود در مواد غذایی می‌تواند باعث بروز سرطان ها، مشکلات دستگاه گوارش، اعصاب و روان، نارسایی کلیوی و مسمومیت ها مزمن می شود، افزود: در کشور های پیشرفته تمامی مواد غذایی و محصولات کشاورزی پیش از ورود به بازار از نظر میزان سموم موجود و سلامت غذایی مورد بازرسی قرار می گیرند اما متأسفانه در ایران این بازبینی ها بسیار محدود و در بسیاری از موارد به طور کل انجام نمی شود که اهتمام دستگاه های مسئول را می طلبد.

بلالی بیان کرد: وزارت بهداشت چند سالی است که به سلامت مواد غذایی توجه خاصی پیدا کرده است و با ارائه برنامه ارتقاء سلامت غذایی سعی در بهبود آن دارد که امیدواریم این طرح به زودی زود اجرایی شود.

رئیس مرکز تحقیقاتی سم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه آلودگی هوا یکی از معضلات کلان‌شهرهایی همچون مشهد است که باعث مسمومت ها و بیماری‌های ناشناخته ای می شوند، یادآور شد: سموم موجود در هوا علاوه بر جذب از طریق تنفس، از را پوست نیز جذب می شود که مشکلات فراوانی را برای ساکنین کلانشرها به وجود آورده است.

میزان مسمومیت با سرب در کشور در حال افزایش است

وی ابراز کرد: آمار میزان مسمومیت با سرب در کشور در حال افزایش است که سالیانه چندین هزار ایرانی با این ماده سمی مسموم می شوند که دلیل اصلی آن آلوده بودن تریاک به این ماده سمی است.

بلالی در خصوص عوارض ناشی از مسمومیت با سرب گفت: سرب جایگزین کلسیم در بدن می شود و در استخوان های بدن ذخیره می شود که پس از مدتی باعث پوکی استخوان ها و مشکلات دستگاه گوارش می شود و علاوه بر آن باعث کشته شدن گلبول ها قرمز و سلول های عصبی می شود که می‌تواند باعث اغما، افسردگی، فراموشی، بی خوابی، پرخوابی، نارسایی‌های کلیوی و دستگاه گوارش شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *