تیر ۱۰ام, ۱۳۹۶

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

شیوع بیماری های التهابی روماتیسمی در زنان بیشتر از مردان است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد شیوع بیماری های التهابی روماتیسمی در زنان را بیش از مردان دانست و گفت: علاوه بر عوامل هورمونی و ژنتیکی، نوع تغذیه و یائسگی موجب رشد برخی بیماری های روماتولوژی مانند پوکی استخوان در زنان می شود.

به گزارش نبض شهر، زهرا رضایی یزدی خاطر نشان کرد: پس از سکته های قلبی و مغزی و سرماخوردگی شایع ترین بیماری که موجب مراجعه بیماران به مراکز درمانی می شود، بیماری های شایع اسکلتی و عضلانی هستند که در حیطه بندی پس از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و بیماری های مغزی در جایگاه چهارم قرار می گیرد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های روماتیسمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: تغییر شیوه زندگی، تغییر در ذائقه غذایی، ویروس ها، عفونت ها، آلودگی های زیست محیطی، کاهش تحرک و رشد استرس های جانبی موجب رشد بیماری های روماتیسمی در میان جوامع مختلف از جمله ایران شده است.

ضایی یزدی، به ناشناخته بودن علائم بیماری های روماتیسمی برای مردم اشاره کرد و گفت: گاه بیمار علائم بیماری روماتیسم را دارد؛ اما به متخصص این رشته مراجعه نکرده و درمان خود را در جای دیگری جستجو می کند.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های روماتیسمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: مجموعه علائم بیماری روماتیسم به دردهای عضلانی و مفاصل باز می گردد که در این میان دردهای عضلانی اسکلتی همراه با تورم های مفصلی شایع تر است.

وی در ادامه افزود: مهمترین نکته در برخورد با بیماران روماتیسمی شرایط مزمن و مراقبت های طولانی مدت  بیماری است؛ که به تبع درمان های طولانی مدتی را نیز می طلبد و در این میان بسیاری از رشته های پزشکی باید وارد عمل شوند.

رضایی یزدی ،بیماری اپیدمی خاموش یا پوکی استخوان به عنوان یکی دیگر از بیماری های شایع در حوزه بیماری های روماتیسمی شناخته می شود و باید با پیشگیری مانع از رسیدن آن به مرحله شکستگی استخوان شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: بیماری آرتروز نیز از دیگر بیماری های مزمن و شایع روماتیسمی است که باید در این راستا آموزش های لازم جهت پیشگیری از این بیماری صورت گیرد.

وی تغذیه سالم را یک اصل مهم دانست و گفت: باید مردم درصدی از مواد غذایی پروتئینی را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند و با استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین D، کلسیم، انجام ورزش و داشتن تحرک از رشد بیماری های روماتیسمی و پوکی استخوان جلوگیری کنند.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: مصرف کورتون می تواند موجب پوکی استخوان شود؛ اما در کل مردم برای جلوگیری از این بیماری باید تا سن ۴۰ سالگی تراکم استخوانی خود را تقویت و در صورت بروز برخی مشکلات با انجام  تست تراکم سنجی استخوان وضعیت خود را مورد بررسی قرار دهند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *