شهریور ۲۲ام, ۱۳۹۶

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

طرح تلفیق دارویی بیماران بستری در مشهد اجرایی می شود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طرح تلفیق دارویی در زمان بستری بیمار در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرا در می آید.

به گزارش نبض شهر،دکتر سپیده الیاسی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس این طرح که از سوی سازمان غذا و دارو به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است، داروسازان در زمان بستری بیمار در مراکز درمانی، اطلاعات داروهای مصرفی بیماران پیش از زمان بستری را دریافت می کنند.

الیاسی خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه که توسط داروسازان فعال در داروخانه بیمارستان ها اجرا می شود از بروز احتمالی تداخلات دارویی جلوگیری می شود و بر اساس داروهای مصرفی، اطلاعات به پزشک معالج ارائه و در خصوص داروهای مصرفی در زمان بستری بیمار تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اطلاع از داروهای مصرفی بیمار قبل از بستری توسط پرستاران و یا پزشک دریافت می شود تصریح کرد: در برخی از موارد فراموشی بیمار برای اطلاع دادن از داروهای مصرفی پیش از زمان بستری و یا درج نشدن در پرونده، تداخلات و یا عوارض دارویی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در طرح تحقیقاتی که به صورت پایلوت در مراکز درمانی به اجرا در آمده است اجرای تلفیق دارویی خطاهای دارویی را کاهش داده و همچنین در هزینه های درمانی نیز صرفه جویی شده است.

الیاسی تاکید کرد: بررسی داروهای مصرفی بیمار در زمان ترخیص نیز از دیگر برنامه هایی است که پس از اجرای تلفیق دارویی در زمان بستری دنبال می شود.

گفتنی است: به همین منظور دوره آموزشی تلفیق دارویی با حضور مسئولان و کارشناسان ستادی معاونت غذا و دارو، داروسازان و مسئولان داروخانه های بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت دو روز در دانشکده داروسازی برگزار شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *