بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۵

عارضه‌ای شایع که بلای جان سالمندان می‌شود

یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: مشکلات بلع و جویدن در افراد سالمند می‌تواند سبب اختلال در تنفس و احساس خفگی شود.

به گزارش نبض شهر، محمدرضا عمرانی متخصص گوش، حلق بینی و جراحی سر گردن در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: پوسیدگی دندان‌ها یکی از مهمترین مشکلاتی است که میانسالان و سالمندان با آن مواجه هستند. دندان‌های آسیا مسئولیت خرد کردن، نیش وظیفه فشردن و دندان‌های پیشین مسئول بریدن و قطعه قطعه کردن خوراکی‌ها  را بر عهده دارند.

وی افزود: سالمندان اغلب دارای دندان‌های پوسیده هستند و یا دندان‌های خود را به موقع ترمیم نمی‌کنند، بنابراین مواد غذایی و خوراکی‌ها با قطعه‌های بزرگ می‌بلعند و این امر سبب می‌شود که این قطعات در راه گوارشی و تنفسی گیر کنند.

این متخصص گوش، حلق و بینی تصریح کرد: دهانه مری یکی از تنگ‌ترین راه گوارشی هر فردی محسوب می‌شود که در قسمت پشت و آغاز نای قرار گرفته و بنابراین اختلال در بلع در افراد سالمند می‌تواند به راه تنفسی آنها فشار آورده و سبب مشکل در تنفس شود.

عمرانی در رابطه با سایر عوامل مرتبط با مشکلات بلع در سالمندان افزود: کاهش عملکرد ماهیچه دهانه گلو در افراد با سنین بالا می‌تواند موجب بروز سکته‌های مغزی و از کار افتادگی اعصاب دهان، زبان و گلو و سبب کاهش حس در این بخش شده و در نتیجه جویدن کمتر غذا در این قسمت را به دنبالخواهد داشت.

وی یادآور شد: کاهش حس بلع و جویدن می‌تواند منجر به پریدن خوراکی‌ها در گلو و بسته شدن راه تنفس فرد شود و این مسئله ممکن است بسیار خطرناک باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *