آذر ۲ام, ۱۳۹۵

در گفت‌وگو با متخصص فیزیوتراپی بررسی شد؛

علل گرفتگی عضلات در ورزشکاران/ پس از اتمام ورزش آب بنوشید

یک متخصص فیزیوتراپی گفت: ورزشکاران حتما باید پس از اتمام فعالیت بدنی، به مقدار کافی آب بنوشند تا دچار گرفتگی عضلانی نشوند.

مجید رستگار مقدم، متخصص فیزیوتراپی در گفت‌وگو با «نبض شهر»، پیرامون علل گرفتگی و دردهای عضلانی پس از ورزش، اظهار داشت: اصلی‌ترین علت درد و گرفتگی عضلات مختلف بدن از جمله پاها پس از ورزش این است که افراد پیش از ورزش بدنشان را گرم نکرده‌اند و بدن آمادگی لازم جهت مقابله و تحول فشارهای سنگین را ندارد.

رستگار با تأکید بر اینکه پیش از انجام هر ورزشی باید بین ۵ تا ۱۰ دقیقه بدنتان را گرم‌کنید، افزود: با این اقدام بدن به‌تدریج آمادگی لازم جهت انجام حرکات سریع و سنگین را پیدا می‌کند و گرم کردن می‌تواند شامل انجام حرکات کششی یا کمی پیاده‌روی سبک باشد.

این متخصص فیزیوتراپی ادامه داد: پس از گرم کردن به‌آرامی ورزش را شروع کنید و پس از اتمام ورزش نیز باید دوباره در حد چند دقیقه حرکت کششی و پیاده‌روی سبک داشته باشید تا بدن سرد شود و به حالت پیش از ورزش بازگردد.

وی بابیان اینکه همیشه ورزش را از حرکات سبک و آهسته شروع کنید و کم‌کم به‌شدت و سرعت آن بیفزایید، گفت: اکثر افراد در جلسات اولیه دچار گرفتگی شدید عضلانی می‌شوند که دلیل آن عدم آمادگی بدن برای انجام فعالیت سنگین است و فرد بدون آمادگی قبلی یک ورزش سخت را شروع می‌کند قطعاً دچار بدن‌درد می‌شود.

رستگار در پایان خاطرنشان کرد: هنگامی‌که فرد اقدام به فعالیت بدنی می‌کند عضلات از خود اسیدلاکتیک تولید می‌کنند و چنانچه فرد از آمادگی بدنی برخوردار نباشد و در گردش خون ضعف داشته باشد آن اسید در عضله باقی می‌ماند که دلیل اصلی گرفتگی عضلات در افراد به شمار می‌آید.

این متخصص فیزیوتراپی در پایان افزود: یکی دیگر از علل ایجاد درد در عضلات، پارگی‌های ریزی است که در هنگام انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی ایجاد می‌شود که در این حالت باید به مدت چند روز به عضله استراحت داده شود.

وی با تاکید بر اینکه ورزشکاران باید پس از اتمام ورزش آب کافی بنوشند، اظهار کرد: کم شدن آب بدن، کم شدن سطح سدیم و پتاسیم خون، کم شدن سطح کربوهیدرات بدن، کمبود ویتمامین و گردش ضعیف خون از علل دیگر گرفتگی عضلات در افراد است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *