دی ۱۳ام, ۱۳۹۵

«نبض شهر» گزارش می‌دهد؛

داروهای ترک اعتیادی که خود اعتیادآور هستند/ عطاری‌هایی که بویی از درمان نمی‌دهند/ درد؛ ارمغان عطاری‌های غیر مجاز

چندی است که شاهد فروش داروهایی در عطاری های غیر مجاز و بعضا مجاز سطح شهر هستیم که به نام طب سنتی و اسلامی به مردم فروخته می شوند، از داروهای خوش آب و رنگ گیاهی تا داروهای ترک اعتیاد و حتی داروی سقط جنین!

به گزارش نبض شهر، انسان از دیر باز برای معالجه امراض خود به دنبال راه درمانی بوده است و طب سنتی با جوشانده‌ها و دم‌کردنی‌هایش و طب مدرن و پزشکی با داروهای شیمایی خود این نیاز انسان را پاسخگو بوده اند.

چندی است که شاهد فروش داروهایی در عطاری ها هستیم که به نام طب سنتی و اسلامی به مردم فروخته می شوند، برخی عطاری هایی که حتی از تجربه کافی نیز برخوردار نیستند اقدام به فروش همه چیز می کنند، از داروهای خوش آب و رنگ گیاهی تا داروهای ترک اعتیاد و حتی داروی سقط جنین!

برخی عطارها معلوم نیست اساسا همان مقدمات دانش سنتی عطاری را نیز داشته باشند که اکثرا به صورت غیر مجاز به فعالیت می‌پردازند. متاسفانه تعدادی از عطاری ها تبدیل به داروخانه هایی پر رنگ لعاب شده اند که داروهای اعتیاد آور را حتی بدون هچ مجوزی به بیماران خسته از قرص های شیمیایی می دهند و به عنوان اینکه همه چیز گیاهی است و هیچ خطری ندارد این قرص ها را می فروشند.


1822683

فروش مرگ به جای درمان!

متاسفانه عطاری‌ها چندی است که رشد قارچ گونه‌ای داشته‌اند که تعدادی از آن ها جدا از تخصص های لازم حتی مجوز کسب و تاییدیه فنی حرفه ای را نیز نداردند. امروزه کوچه‌ها و خیابان‌ها پر شده اند از عطاری هایی که با چسباندن کاغذهایی روی شیشه‌های مغازهشان وعده هایی همچون ترک اعتیاد، لاغری، پرپشت شدن مو، درمان ناتوانی جنسی وحتی سقط جنین را به خریدارانشان می‌دهند.

مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدت‌هاست که در خصوص فعالیت عطاری‌ها و فروش برخی داروها به صورت غیرمجاز  و غیر قانونی در این مراکز، هشدار می‌دهد و در این میان گاهی پلیس نیز به عنوان ضابط قضایی وارد عمل می شود و چند عطاری متخلف را پلمپ می کند اما پس از مدتی دوباره با چند تعهدنامه کتبی و امضا و پرداخت جریمه دوباره آن عطاری به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

۹۰ درصد داروهای ترک اعتیاد، اعتیاد آور است

براساس تحقیقات پزشکی قانونی کشور، بیش از ۹۰ درصد از داروهای ترک اعتیاد گیاهی که در عطاریها به فروش می رسد حاوی داروی شیمیایی «دیفنوکسیلات» است که این ماده خود اعتیادآور است. علاوه بر آن این روز ها ترامادول را نیز عطاری ها به عنوان ماده ترک اعتیاد می فروشند که این دارو به عنوان یکی از داروهای اعتیادآور و روانگردان شناخته می‌شود.

%d8%b9%d8%b7%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%be%d9%88%d8%af%d8%b1-%da%86%d8%a7%d9%82%db%8c

معاون غذا و دارو دانشگاه: عطاری‌ها مجاز به فروش هیچ نوع دارو و قرصی نیستند

محمدرضا صابری، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با خبرنگار «نبض شهر» اظهار داشت: عطاری یک واحد صنفی است که طبق قانون فقط مجاز به فروش برخی گیاهان دارویی به صورت باز و فله‌ای و در شرایط بهداشتی می باشند.

وی با تاکید بر اینکه فروش هر گونه دارو چه گیاهی و چه شیمیایی فقط در داروخانه و آن هم با تجویز پزشک مجاز است، افزود: عطاری‌ها مجاز به فروش هیچ نوع دارو، قرص و کپسول لاغری، ترک اعتیاد و سقط جنین نیستند.

صابری ادامه داد: در صورتی که مردم عزیز شکایاتی دارند می توانند به سازمان صنعت معدن تجارت، سازمان تعزیرات حکومتی(۱۲۴)،  پلیس مبارزه با قاچاق و مواد مخدر و دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دهند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان تصریح کرد: در قانون درجات متفاوتی برای متخلفان بسته به میزان خطا یا جرم دیده شده است که میتوان به پلمپ محل کار اشاره کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *