آذر ۲۵ام, ۱۳۹۵

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

فست فود عامل اصلی ایجاد بیماری‌های قلبی، سرطان‌ها و دیابت است/ ایجاد کمپین غذای سالم در مشهد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده بیش از حد فست فودها موجب افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر نظیر بیماری قلبی و عروقی، سرطان پروستات، پستان و دیابت می شود.

به گزارش نبض شهر، حمید رضا بهرامی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بیماری های غیر واگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشور به شمار می رود به طوری که ۷۶ درصد بیماری ها در ایران به بیماری های غیر واگیر اختصاص دارد.

بهرامی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین عوامل خطر بیماری های غیر واگیر تغذیه نامناسب و مصرف زیاد قند، چربی و نمک است خاطر نشان کرد: تغذیه نامناسب و الگوی غذایی بیشترین علت بروز اضافه وزن و چاقی، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲ و برخی از انواع سرطان هاست.

وی تاکید کرد: بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت کمتر از ۱۰ درصد انرژی روزانه باید از قندهای ساده تامین شود و در حال حاضر به دلیل شیوع روز افزون دیابت، اضافه وزن و چاقی به تامین کمتر از ۵ درصد انرژی روزانه از قندهای ساده تاکید دارد که به طور متوسط برای یک فرد سالم ۲۵ گرم شکر در روز است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بااشاره به آمار ابتلا به مهمترین بیماری های غیر واگیر در کشور گفت: در حال حاضر میزان شیوع دیابت در کشور ۱۰ درصد و چاقی و اضافه وزن در زنان ۵۰ درصد و در مردان ۳۹ درصد است و مصرف قند و شکر روزانه نیز ۶۶ گرم گزارش شده است.

بهرامی سرطان پانکراس، بیماری کلیوی، فشار خون بالا،بیماری های قلبی بخصوص در زنان، نقرس، اختلال حواس و آلزایمر را از دیگر عوارض مصرف زیاد قند و مواد شیرین برشمرد.

وی با اشاره به افزایش مصرف روغن و چربی به ویژه چربی های اشباع از طریق مصرف بی رویه فست فودها و غذاهای چرب و سرخ شده اظهار داشت: این امر موجب افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر نظیر بیماری قلبی و عروقی، سرطان پروستات، پستان و دیابت می شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر سرانه مصرف روغن و چربی در کشور ۴۶ گرم است و این در حالی است که سبد مطلوب غذایی ۳۵ گرم اعلام شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به منظور گسترش اطلاع رسانی و ارتقاء فرهنگ تغذیه و کاهش ابتلا به بیماری های غیر واگیر کمپین ملی غذای سالم با هدف کاهش مصرف قند، نمک و چربی از ۲۹ آذر الی ۱۴ دی همزمان با سراسر کشور در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *