دی ۶ام, ۱۳۹۶

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

ماسک تنها راه مقابله با آلودگی هوا نیست

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این روزها، شهروندان کلان شهرهای کشور طی دوره­ های طولانی با پدیده آلودگی هوا روبرو هستند که با رعایت نکاتی میتوانند از مضرات این آلودگی در امان بمانند.

علی اصغر حسنی در گفت‌وگو با نبض شهر، گفت: بروز پدیده وارونگی دمایی، عدم امکان جابجایی عمودی توده­ های هوا، سکون و نبود باد جهت جابجایی افقی توده­ های هوا منجر به عدم برونرفت آلاینده ها از سطح شهر شده و میزان آلاینده­ های هوا به شکل جدی بالا می­رود.

حسنی خاطر نشان کرد: در این موارد طیف وسیعی از آلاینده­ ها در سطح شهر و در ناحیه تنفسی ساکنین متراکم می­گردد.

وی گفت: جهت سهولت سنجش، اندازه­ گیری و اعلام شرایط آلودگی، مراجع بهداشتی۵ آلاینده­ی معیار، شامل مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، ازن و ذرات معلق را به عنوان شاخص­های آلودگی اندازه­ گیری نموده و میزان آلودگی شهر را با توجه به آلاینده­ای که بیشترین مقدار را داشته است اطلاع رسانی می­ نمایند.

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به خطرات آلودگی هوای شهر برای کودکان، سالمندان و مبتلایان به بیماری­های قلبی و ریوی اظهار داشت: بروز آلودگی هوا سلامت تمامی ساکنین شهر را در معرض خطر قرار می­دهد و کاهش سطح اکسیژن هوا، نارسایی­ های تنفسی را تشدید نموده، عوارض و پیامدهایی را متوجه سیستم تنفسی و قلبی عروقی افراد می­نماید.

مهندس حسنی تصریح کرد: هرآلاینده شیمیایی در هوا عوارض و پیامدهای مختص به خود را دارد تحریک مجاری تنفسی،  آبریزش و سوزش چشم و عوارض مشابه در هنگام تماس آلاینده برای افراد ملموس است، اما ابتلا به طیف وسیعی از سرطان­ها، سکته­ های قلبی و مغزی از عوارض دراز مدت آلودگی هوا است.

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: به طور کلی کاهش سطح سلامت، خستگی، اختلالات جسمی، روحی روانی و نیز کاهش میزان امید به زندگی در جوامع آلوده از اثرات بارز و اجتناب ناپذیر آلودگی هواست.

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: درکسانی که زمینه ژنتیکی و استعداد ابتلا به عوارض مزبور را دارند امکان بروز با درصد بیشتری مطرح است.

وی با بیان اینکه در هنگام بروز آلودگی هوا میزان حضور در مناطق مرکزی و آلوده شهر خصوصا در مورد گروه­های حساس می­بایست محدود شود افزود: با توجه به اینکه این روزها عموما آلاینده معیار و اصلی در هنگام بروز آلودگی هوا، ذرات معلق هستند، استفاده از نوع خاصی از ماسک­ها (ff p۱,ff p۲) می­تواند تا حدی استنشاق ذرات معلق را محدود نماید. البته استفاده از ماسک به خودی خود تنفس فرد را تا حدودی با مشکل مواجه می­نماید و برای طیف خاصی از بیماران که تنگی نفس دارند توصیه نمی­شود.

حسنی تاکید نمود: ماسک­های کاغذی و پارچه ای معمولی اثر خاصی بر ذرات ۲ تا ۱۰ میکرومتر ندارند و در این روزها از انجام فعالیت­های فیزیکی و ورزشی سنگین پرهیز نمایند و به مقدار کافی آب و مایعاتی از قبیل شیر استفاده کنند.

وی ضمن اشاره به این موضوع که بخش عمده ­ای از آلاینده­ های هوا اکسیدان­ها هستند و با ورود به بدن، رادیکال­های آزاد تولید می­نمایند، اظهار داشت: پیشنهاد می­شود افراد از مواد غذایی با خاصیت آنتی اکسیدانی استفاده نمایند.

مدیر بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از انواع میوه­ ها و سبزی­ها به خصوص میوه­ هایی که ویتامین A,E,C دارند، می­تواند بخشی از اثرات سوء آلاینده ها را خنثی نماید.

حسنی تاکید نمود: در روزهایی که تراکم آلاینده­ ها در هوای تنفسی زیاد است استفاده از وسایل نقلیه شخصی محدود شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *