مهر ۱۰ام, ۱۳۹۶

جانشین معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی خراسان رضوی:

مبلمان شهری با سالمندان نامهربان است/ حضور ۵ هزار سالمند در خراسان رضوی

جانشین معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بیش از 5 هزار سالمند در استان خراسان رضوی حضور دارند که این مقدار 9 درصد جمعیت را استان را شامل می‌شود.

محمد عارف آرام، جانشین معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، به مناسبت روز جهانی سالمند اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۵ هزار سالمند در استان خراسان رضوی حضور دارند که این مقدار ۹ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی هفدهمین استان پیر کشور است افزود: هم اکنون بیشترین میزان جمعیت استان را جوان تشکیل داده اند و طی ۲۵ سال آینده جمعیت سالمند استان از ۹ به ۲۳ درصد افزایش خواهد داشت.

آرام تصریح کرد: چنانچه برای جمعیت سالمند برنامه ریزی دقیقی صورت نگیرد با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد و می تواند جامعه را با بحران سالمندی مواجه کند.

جانشین معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه می‌توان بحران سالمندی را با برنامه ریزی درست به فرصت تبدیل کرد، گفت: ژاپن پیرترین کشور جهان است اما این کشور توانسته است با برنانه ریزی صحیح از بحران عبور کرده و به یکی از موفق ترین کشور های جهان تبدیل شده است.

وی ادامه داد: «کارت منزلت» یک اقدام قابل پسندیده برای خدمت رسانی بهتر به سالمندان است تا این قشر از جامعه بتوانند با تخفیف ها مناسب از خدمات شهری و فرهنگی استفاده کنند اما متاسفانه پس از گذشت چند سال از شروع این طرح همچنان شاهد ضعف های جدی در اجرای این طرح هستیم.

آرام از حضور تعداد ۴۰ خانه نگهداری سالمندان در استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۷۰۰ سالمند در مراکز نگهداری سالمندان در استان نگهداری می شوند که از این تعداد ۹۵۰ نفر یارانه نگهداری دریافت می کنند.

جانشین معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی خراسان رضوی یادآور شد: هزینه نگهداری از سالمندان در ماه حدود ۵۶۰ هزار تومان است و چنانچه افراد قدرت پرداخت این میزان را نداشته باشند، سازمان بهزیستی ۶۰ درصد آن را به صورت یارانه به آن ها پرداخت می کند.

وی با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در خراسان رضوی، گفت: درحال حاضر سن امید به زندگی در استان خراسان رضوی حدود ۷۲ سال است که این افزایش میزان را می توان مدیون افزایش سطح بهداشت و رفاه سالمندان جامعه دانست.

آرام بزرگترین مشکل سالمندان استان را مسائل رفاهی و فرهنگی دانست و افزود: متاسفانه مبلمان شهری با سالمندان ما نامهربان هستند و آن ها نمی توانند به خوبی از امکانات شهری و رفاهی جامعه استفاده کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *