اردیبهشت ۲۳ام, ۱۳۹۶

در پی تحقیقات محققان مشهدی؛

افزایش امید به درمان بیماری MS و پارکینسون

مسئول تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان گفت: در پی تحقیقات محققان مشهدی بر روی سلول های بنیادی انسان، برای بیماری MS و پارکینسون، در آینده نه چندان دور شاهد درمان قطعی این بیماری ها خواهیم بود.

پروفسور علی گرجی در گفت و گو با خبرنگار نبض شهر، با بیان اینکه التهاب دستگاه عصبی عامل بسیاری از بیماری‌های عصبی است، اظهار کرد: طی چند سال اخیر بر روی عوام ایجاد کننده بیماری های التهابی اعصاب مانند MS، صرع، تشنج، سردردهای میگرنی، بیماری های عروقی مغزی، آلزایمر و حمله های عصبی تحقیقات خوبی صورت گرفته است.

استاد مدعو دانشگاه «مونستر» آلمان با بیان اینکه پیش از این دلایل بسیاری از بیماری های عصبی شناخته نشده بود و درمانی نیز برای آن وجود نداشت، افزود: خوشبختانه روش هایی برای درمان و کاهش علائم این بیماری های کشف شده و ایران نیز در این رابطه جزء کشورهای پیشگام بود است.

 

لزوم فراهم ساختن زمینه های هم فکری برای محققان اعصاب

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه رشته علوم اعصاب شناختی یک رشته نوپا در ایران است، باید زمینه های هم اندیشی، تبادل تجربیات و دست آورد های پزشکان و محققان این رشته بیش از پیش فراهم شود تا شاهد رشد علمی و تحقیقاتی قابل ملاحضه ای باشیم.

 

سردرد های میگرنی ۳ تا ۶ درصد جامعه را گرفتار می کند 

گرجی با بیان اینکه نیم تا یک درصد جمعیت کشور به بیماری صرع دچار می شوند، گفت: سردرد های میگرنی ۳ تا ۶ درصد جامعه را گرفتار می کند و بیماری های التهابی می تواند طیف گسترده ای از بیماری های عصبی را در خود بگنجاند.

مسئول تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تصریح کرد: عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی می توانند باعث بروز بیماری های التهابی دستگاه عصبی شوند اما همچنان عوامل اصلی بروز این بیماری ها مشخص نشده است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه روش های درمان نوینی برای درمان بیماری های دستگاه عصبی مانند استفاده از سلول های بنیادی ایجاد شده است، افزود: با افتتاح بخش علوم اعصاب شناختی در مشهد اتفاقات و جهش های خوبی در درمان این بیماری ها ایجاد شده است و هم اکنون در این شهر اقدامات قابل توجهی در زمینه سلول های بنیادی اتفاق افتاده است.

 

محققان مشهدی به دنبال درمان بیماری MS و پارکینسون

گرجی یادآور شد: با دست آوردهای خوبی که در مشهد در زیمنه ایجاد درمان قطعی برای بیماری MS و پارکینسون در حال انجام است در آینده نه چندان دور شاهد درمان قطعی این بیماری ها خواهیم بود.

استاد مدعو دانشگاه «مونستر» آلمان با بیان اینکه ایران جایگاه خوبی از نظر درمان بیماری های اعصاب قرار دارد، افزود: با توجه به حضور نخبه ها و تلاش های شبانه روزی این عزیزان امیدواریم طی سالیان اخیر این رتبه علمی ایران نیز ارتقاء پیدا کند.

 

سلول های بنیادی امیدی برای بیماران صعب العلاج

وی گفت: ایران جزء چند کشور برتر جهان در رابطه با سلول های بنیادی انسانی است و حمایت مراجع تقلید و مسئولان از این علم باعث شکوفایی روز افزون این رشته شده است و امیدواریم طی چند سال آینده درمان قطعی بیماری‌های اعصاب نیز با استفاده از سلول های بنیادی محقق شود.

گرجی با اشاره به اینکه آلودگی ها و محیط زیست یکی از عوامل ایجاد سردردهای مزمن به حساب می آیند، بیان کرد: افراد باید این سردهای طولانی مدت را جدی بگیرند و هرچه سریع تر به متخصص مراجعه کنند تا در صورت بروز مشکل از پیشرفت آن جلوگیری شود.

 

روش های درمان و جلوگیری از سردردهای مزمن

مسئول تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان ادامه داد: افراد می توانند با قرار نگرفتن در معرض هوا آلوده، سیگار نکشیدن، دوری از استرس، اضطراب، تغذیه مناسب و بهداشت مناسب از سردرد ها و حملات عصبی جلوگیری کنند که در بسیاری از این موارد کاهش و قطع می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *