آبان ۲۹ام, ۱۳۹۵

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی:

مشکلاتی که رنج بیماران کلیوی را دوچندان می‌کند/ از نسخه رایگان تا نسخه ۷۰۰ هزار تومانی

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی گفت: در شرایط خاصی دارو برای بیماران کلیوی رایگان تمام می‌شود اما نسخه برخی بیماران که دارای شرایط خاصی هستند تا 700 هزار تومان نیز می‌رسد.

به گزارش نبض شهر، همه‌ساله با نزدیک شدن به هفته حمایت از بیماران کلیوی، همه به یاد این بیماران می‌افتند. بیمارانی که مشکلاتشان تنها به هفته‌ای سه مرتبه دیالیز یا تا آخر عمر قرص و دارو خوردن پایان نمی‌یابد. ازیک‌طرف درد بیماری و از طرف دیگر مشکلات مالی و گرانی داروها رنج این عزیزان را دوچندان کرده است.

این هفته بهانه خوبی شد با مراجعه به انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی به پای درد و دل‌های بیماران و مسئولان این انجمن بنشینیم و مدیر این انجمن قسمتی از مشکلات بیماران کلیوی را برایمان بازگو می‌کند.

محمد خجسته ابتدا در خصوص بیماری کلیوی گفت: بسیاری از بیماران کلیوی، هنگامی از بیماری‌ خود باخبر می‌شوند که دیگر راهی به‌جز دیالیز و زنده ماندن با کمک ماشین‌های دیالیزی ندارند تا بتوانند فرصت بیشتری جهت پیدا کردن عضو پیوندی داشته باشند.

دیابت، فشارخون، استفاده بی‌رویه از مسکن‌ها از عوامل اصلی بروز نارسایی کلیه/ سالیانه ۶۰۰ نفر در مشهد دچار نارسایی کلیه می‌شوند

وی با اشاره بر اینکه دیابت، فشارخون، عوامل ژنتیکی، استفاده بی‌رویه از مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها از عوامل اصلی بروز نارسایی کلیه هستند، بیان داشت: نارسایی کلیه را جدی بگیرید زیرا آمارها نشان می‌دهد به‌طور میانگین سالیانه ۶۰۰ نفر تنها در مشهد دچار نارسایی کلیه می‌شوند.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی تصریح کرد: هنگامی‌که کلیه‌ها دچار نارسایی می‌شوند، مواد زائد و سموم دفعی در بدن افزایش میابد که در پی آن فشارخون بالا می‌رود و باعث می‌شود گلبول قرمز در بدن به اندازه کافی ساخته نشود که در این حالت فرد جهت تصفیه خون خود به دیالیز وابسته می‌شود.

خجسته با اشاره به اینکه نارسایی کلیه با آزمایش خون و ادرار قابل‌تشخیص و پیشگیری است، افزود: افراد مبتلا به این بیماری ممکن است دچار تهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشکل در تمرکز و از دست دادن اشتها شوند.

حضور بیش از ۶ هزار بیمار کلیوی در خراسان رضوی

وی ادامه داد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان از سال ۱۳۶۳ شروع به کارکرده و اکنون ۶ هزار و ۳۲۴ نفر بیمار کلیوی را زیرپوشش و خدمات خود قرار داده است که از این تعداد ۳ هزار و ۵۲۲ نفر بیماران دیالیزی، ۲ هزار و ۶۹۰ نفر بیمار پیوندی و ۱۱۲ نفر بیمار پیوندی نیازمند به دیالیز هستند.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان از حضور حدود ۴ هزار بیمار کلیوی در مشهد خبر داد و گفت: ۲۹ مرکز دیالیز در سطح مشهد وجود دارد که به‌صورت رایگان اقدام به دیالیز بیماران کلیوی می‌کنند.

خجسته بابیان اینکه این انجمن با حمایت و کمک‌های نقدی و غیر نقدی خیران و مردم اداره می‌شود، خاطرنشان شد: اکثر بیماران کلیوی وضعیت مالی خوبی ندارند و برخی از آن‌ها در تأمین هزینه رفت‌وآمد خود دچار مشکل هستند که ما برای کم کردن این دغدغه، حدود ۵۰۰ نفر از آن‌ها را شناسایی و کارت عابر بانکی را در اختیارشان قرار داده‌ایم که ماهیانه به این کارت بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان واریز می‌شود.

افزایش قیمت دارو، مهم‌ترین نگرانی بیماران کلیوی

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی، افزایش قیمت دارو را مهم‌ترین نگرانی بیماران کلیوی خواند و اظهار داشت: چندی پیش شاهد نوسانات و گران شدند برخی داروهای این بیماران بودیم که با وجود بالا بودن قیمت این داروها برخی بیماران قادر به خرید آن‌ها نیستند و باعث بروز مشکلات فراوانی همچون پس زدن کلیه پیوندی می‌شود.

خجسته در خصوص مشکلات دارویی بیماران کلیوی گفت: هفته پیش قیمت اکثر داروهای این بیماران افزایش دو برابری را تجربه کرد اما خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته از طرف انجمن و معاونت غذا و دارو این قیمت‌ها به میزان پیشین خود بازگشتند.

وی از کمبود داروی «پروگراف» نیم در بازار خبر داد و بیان داشت: بیمه‌ها موظف به پرداخت ۹۰ درصد از هزینه‌های دارویی این بیماران هستند اما باز هم برخی بیماران، قدرت پرداخت آن ۱۰ درصد را نیز ندارند که ما در انجمن آن‌ها را شناسایی کرده و با اعطای معرفی‌نامه به داروخانه‌های امام رضا(ع)، ۲۲ بهمن و مقربی، کل مبلغی که آن‌ها باید بپردازند را نیز پرداخت می‌کنیم اما در برخی موارد بازهم بیمار باید مبلغ بسیار کمی پرداخت کند.

از نسخه رایگان تا نسخه ۷۰۰ هزار تومانی

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی داروها مانند «سلسپت» رایگان بوده‌اند اما هم‌اکنون بیماران باید هزینه پرداخت کنند، تصریح کرد: در شرایط خاصی دارو برای بیماران کلیوی رایگان تمام می‌شود اما نسخه برخی بیماران که دارای شرایط خاصی هستند تا ۵۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد و همچنین کودکان که در سن رشد قرار دارند نیاز به آمپولی دارند که هرماه تزریق شود، قیمت این آمپول‌ها بسیار زیاد است و امکان دارد یک نسخه آن‌ها بالغ‌بر ۷۰۰ هزار تومان تمام شود.

بیش از ۳۵۰۰ نفر در خراسان رضوی در صف دریافت کلیه

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ بیمار دیالیزی در صف دریافت عضو قرار دارند که این انتظار برای این بیماران بسیار دردناک است، تأکید کرد: تنها راه اساسی و قطعی درمان این بیماری پیوند کلیه است و خوشبختانه همه‌ساله شاهد افزایش اهدای عضو چه از بیماران مرگ مغزی و چه افراد سالم هستیم، بدین‌صورت که در سال گذشته از ۱۷۴ پیوند کلیه، ۹۲ پیوند از بیمار مرگ مغزی و ۸۲ پیوند از افراد سالم بوده و از ابتدای سال ۱۲۶ پیوند انجام‌شده که از این تعداد ۸۶ پیوند از فرد مرگ مغزی و ۴۰ پیوند از افراد سالم بوده است.

خجسته بابیان اینکه انجام فرایند دیالیز برای تمامی بیماران به‌صورت رایگان انجام می‌شود، افزود: بخش همودیالیز شفا توس از سال ۹۲ با ظرفیت ۲۶ تخت در سه شیفت کاری به بین بیماران خدمت‌رسانی می‌کند و روزانه حدود ۶۰ بیمار در این مرکز دیالیز می‌شوند.

کمک‌های نقدی و غیر نقدی انجمن از بیماران کلیوی

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی می‌افزاید: انجمن علاوه بر خدمات مالی که به مددجویان ارائه می‌کند، سه نوبت در سال در بین اعضا، توزیع خواروبار به افراد تحت پوشش، ارائه لوازم‌التحریر و پوشاک و همچنین دادن کمک‌های نقدی و غیر نقدی که از سوی خیران به این انجمن می‌شود را در برنامه خود دارد.

وی ادامه می‌دهد: خدمات مشاوره‌ای، مددکاری، معرفی به بانک برای دریافت وام درمانی قرض‌الحسنه، ویزیت رایگان پزشک، معرفی برای صدور دفترچه بیماران خاص، تأمین هزینه‌های دارویی و آزمایشگاهی، سایر خدماتی است که به اعضای انجمن ارائه می‌شود.

خجسته در خصوص روش‌های کمک به این انجمن اظهار کرد: ۹۰ درصد بیماران کلیوی از قشر ضعیف جامعه هستند و به کمک‌های خیران نیاز دارند. خیرین می‌توانند با مراجعه به انجمن و پر کردن فرمی، ماهیانه مبلغی را به این انجمن اختصاص دهند یا از طریق شماره‌حساب ۰۲۰۴۹۷۰۴۹۷۰۰۹سپهر بانک صادرات به نام انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی کمک‌های نقدی خود را واریز کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *