مهر ۲۳ام, ۱۳۹۶

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با نبض شهر:

میزان ابتلا به «سل» در خراسان رضوی بالاتر از میانگین کشوری است

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: میزان بروز سل در خراسان رضوی 17 و 45 درصد هزار نفر است که این میزان از میانگین ابتلا در کل کشور بالاتر بوده.

دکتر زهرا نهبندانی، رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با خبرنگار نبض شهر؛ پیرامون روز ملی مبارزه با بیماری سل اظهار کرد: عامل بیماری سل از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می شود و این بیماری جزء بیماری های تنفسی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه افراد باید سرفه های بیش از دو هفته را جدی بگیرند، گفت: افراد با علائم سرفه بیش از دو هفته باید در اسرع وقت به پزشک یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشت منطقه زندگی خود مراجعه کنند تا برای تشخیص این بیماری از خلت آن‌ها نمونه گیری شود.

نهبندانی تصریح کرد: آزمایش تشخیص و درمان بیماری سل در تمامی مراکز بهداشت رایگان است و از دیگر برنامه های وزارت بهداشت برای کاهش و مقابله با این بیماری تزریق واکسن دیفتری در بدو تولد افراد است.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی حدود یک سوم جمعیت جهان به بیماری سل آلوده هستند افزود: در سال حدود ۹ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا می شوند که از این تعداد حدود یک و نیم میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس هر یک ثانیه یک نفر به باسیل سل آلوده می شود و هر ۴ ثانیه یک نفر به بیماری سل مبتلا می شود و هر ۱۵ ثانیه یک نفر براثر سل فوت می کند که این آمار نگران کننده نشان دهنده میزان اهمیت این بیماری است.

نهبندانی با بیان اینکه افرادی مبتلا به بیماری نقص سیستم ایمنی بدن بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سل و مرگ حاصل از آن هستند، ابراز کرد: یکی از دلایل شیوع و گسترش بیماری سل در جوامع انسانی، عدم آگاهی افراد از این بیماری است و متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل جدی نگرفتن سرفه های بیش از دو هفته خود با علائم بسیار شدیدتر به پزشک مراجعه می کنند.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بیماری سل در افراد دیابتی و معتاد به دلیل سیستم دفاعی ضعیف بدنشان بیشتر دیده می شود و طی سالیان اخیر مقاومت دارویی در بیماری سل به وجود آمده که مدت زمان درمان این بیماری را افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه این بیماری با فقر و وضعیت ضعیف اقتصادی در ارتباط مستقیم است، ادامه داد: شرایط محیطی آلوده و تغذیه ناسالم افراد می تواند تشدید کننده بیماری سل باشد.

نهبندانی تأکید کرد: میزان بروز بیماری سل تا ابتدای سال جاری در کشور ۹۹۱۵ نفر بوده است که ۴۹۲۵ نفر به سل ریوی اسمیر مثبت و ۱۸۰۰ نفر به سل اسمیر منفی مبتلا شده‌اند و از این تعداد ۳ نفر در صد هزار نفر فوت می‌کند.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه یک و نیم نفر در صد هزار نفر به دلیل سل در خراسان رضوی جان خود را از دست می‌دهند، بیان کرد: ۸۴۱ نفر تا ابتدای سال جاری در خراسان رضوی به سل ریوی مبتلا شدند که از این تعداد ۵۰۲ نفر به سل اسمیر مثبت و ۱۲۲ نفر منفی مبتلا شده‌اند.

وی با بیان اینکه میزان بروز سل در خراسان رضوی ۱۷ و ۴۵ درصد هزار نفر است، گفت: این میزان از میانگین ابتلا در کل کشور که ۱۲ و ۵۹ درصد هزار نفر است، بالاتر بوده که دلیل آن را می‌توان وجود اتباع خارجی زیاد در استان و وجود مراکز پیشرفته درمان سل که سالیانه میزبان صدها فرد مبتلابه این بیماری است، دانست.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *