مهر ۲۴ام, ۱۳۹۶

مسئول پیشگیری از هپاتیت و ایدز دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

هپاتیت C در مشهد ریشه کن می شود/ ساخت دارو درمان هپاتیت C در ایران

مسئول پیشگیری از هپاتیت و ایدز دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پیش از این درمان بیماری هپاتیت C بیش از 50 میلیون تومان هزینه داشت که با ساخت داروی آن در داخل کشور این هزینه به کمتر از 300 هزار تومان رسید.

علی حسینی، مسئول پیشگیری از هپاتیت و ایدز دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر از اجرای طرح حذف و ریشه کنی بیماری هپاتیت C خبر داد و اظهار داشت: هپاتیت یک نوع بیماری ویروسی است که بر عملکرد کبد تأثیر مستقیمی دارد و در مراحل حاد آن باعث تخریب یا سرطان کبد می شود.

وی افزود: هپاتیت دارای سه نوع A، B و C است که نوع A آن بیشتر در سالمندان دیده می شود و راه های انتقال آن از طریق آب، غذا و روابط نزدیک است اما در نوع B که واکسن آن موجود است و بیشتر از طریق خون به خون، مادر به فرزند و روش جنسی انتقال می یابد.

مسئول پیشگیری از هپاتیت و ایدز دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هپاتیت C شایع ترین نوع هپاتیت است، گفت: هپاتیت C علائم خاصی ندارد و نوع حاد آن باعث بی اشتهایی، دل درد، زردی دست و پا، تیرگی ادرار و کم رنگ شدند مدفوع می شود.

حسینی تصریح کرد: هپاتیت C بیشتر از طریق خون به خون انتقال میابد و در افراد معتاد و پزشکانی که با این افراد در ارتباط هستند و احتمال فرو رفتن سرنگ آلوده به بدن آن ها وجود دارد دیده می شود.

وی از تولید داروی هپاتیت C در ایران خبر داد و ابراز کرد: پیش از این داروی درمان هپاتیت C از خارج وارد کشور می شود و درمان کامل این بیماری بیش از ۵۰ میلیون تومان هزینه داشت که با ساخت داروی آن در داخل کشور این هزینه به کمتر از ۳۰۰ هزار تومان رسید.

مسئول پیشگیری از هپاتیت و ایدز دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: در حال حاضر ۱۸۷۹ بیمار در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناسایی و تحت درمان قرار دارند که از این تعداد ۱۱۹ نفر به هپاتیت C و ۱۶۷۰ نفر به هپاتیت B مبتلا هستند.

حسینی بیان کرد: امیدواریم با اجرای طرح ریشه کنی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شاهد حذف کامل این بیماری در مشهد و خراسان رضوی باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *