خرداد ۳۰ام, ۱۳۹۷

با شروع فصل گرما؛

«وبا» در کمین مشهدی‌ها است

رئیس مرکز پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خوشبختانه در سطح شهرستان مشهد تاکنون هیچ گونه موردی در خصوص ابتلا به بیماری وبا گزارش نشده است اما مردم باید با رعایت بیشتر بهداشت از شیوع این بیماری جلوگیری کنند.

محمدجعفر صادقی در گفتگو با نبض شهر ضمن اشاره به بحث بیماری وبا که در برخی از استان‌های کشور مشاهده‌شده است، اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ‌گونه موردی در خصوص شیوع و گسترش بیماری وبا در سطح شهرستان مشهد گزارش نشده است.

 

وی افزود: هم شهریان عزیز باید به بیماری‌های شایع در فصل گرما که اغلب واگیر هستند دقت کنند و با رعایت موارد بهداشت شخصی از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری کنند.

 

رئیس مرکز پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به راه‌های پیشگیری از بیماری وبا، گفت: سعی کنیم برای نوشیدن آب، شستشوی ظروف، خوردن سبزیجات از آب‌لوله‌کشی کلردار استفاده کنیم، در غیر این صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم.

 

وی ادامه داد: در زمان شیوع وبا از خوردن سبزیجات خام پرهیز شود و سبزیجات و میوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم.

 

صادقی با اشاره به اینکه مردم در فضاهای عمومی باید بیشتر بهداشت را رعایت کنند، بیان کرد: به دیگران توصیه کنیم از شنا کردن در استخرهای عمومی و از خوردن آبمیوه و ساندویچ یا هر غذایی که احتمال داده می‌شود آلوده باشد، جدا خودداری کنند.

 

وی تصریح کرد: از مصرف مواد غذایی، آب‌میوه و آب هویج، معجون و دیگر مواد خوراکی و نوشیدنی‌های که توسط فروشندگان دوره‌گرد عرضه می‌شود جداً خودداری کنید.

 

رئیس مرکز پیشگیری از بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد یاد آور شد: اگر فردی دچار اسهال شدید از هفت الی هشت بار بیشتر در طول روز شد، باید حتما به پزشک مراجعه کند. مراجعه دیرهنگام  به پزشک و عدم درمان به موقع با مایعات مناسب، فرد را دچار کمبود آب و املاح بدن به ویژه پتاسیم خواهد کرد و احتمال مرگ در آنان را افزایش خواهد داد.

 

وی ادامه داد: یکی از هشدارهای احتمال ابتلا به وبا در فرد می‌تواند تشدید اسهال در فرد باشد و فردی که از ۱۰ تا ۱۲ مرتبه بیشتر دچار اسهال شود، باید سریعا به مراکز درمانی رسانده شود.

 

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *