اسفند ۱ام, ۱۳۹۵

وقتی کمبودها یقه بیماران اعصاب و روان را می‌گیرد/ از بی‌مهری بیمه‌ها تا نگرانی خانواده‌ها

درد حاصل از بیماری اعصاب به خودی خود کمر فرد بیمار و خانواده او را خم می‌کند، اما متاسفانه مشکلاتی مانند عدم پوشش کامل بیمه‌ها و کمبود مراکز درمانی، گریبانگیر این بیماران شده است.

به گزارش «نبض شهر»، خدا نکند که در خانه‌ای کودکی عقب‌افتاده یا دچار مشکلات روانی باشد اما آن‌هایی که این موضوع را از نزدیک درک کرده‌اند می‌دانند چه می‌گویم. فرزند۱۶ ساله‌ام حامد از اختلالات روان پریشانه رنج می‌برند؛ سال‌هاست که برای بهبود او مجبورم فاصله ۲۳۰ کیلومتری بین تایباد تا مشهد را ۳ بار در ماه طی کنم و درواقع ۳ بار در ماه آواره اتوبوس‌ها و شهر غریب شوم.

این را مادر پیری می گوید که رنج روزگار بر خطوط صورتش ودنمایی می کند. معصومه آهی می کشد و می گوید: آرزوی هر مادری است که میوه زندگی‌اش را سالم و سرزنده در حال بازی و خنده ببیند اما حامد به دلیل مشکلی که دارد نمی‌تواند با هم سن و سالانش ارتباط برقرار کند و همیشه در خانه تنها به گوشه‌ای از اتاق زل می‌زند.

او که به نظر می رسد دل پر دردی از بیمه دارد، ادامه می دهد: متأسفانه بیمه‌ها حمایت خوبی از بیماران اعصاب و روان ندارند و باوجود درآمد بارگیری‌ام مجبورم سوای از هزینه‌های راه و اسکان در شهر غریب، بسیاری از هزینه‌های درمان حامد را از جیبم پرداخت کنم و حتی چندین بارشده است که شب‌ها مجبور شده‌ام شام نخورم و در حرم بخوابم تا بتوانم با اندک پولی که ته جیبم مانده به شهرمان بازگردم.

واقعاً چرا؟ چرا نباید در شهر خودمان یک مرکز درمان بیماری‌های اعصاب و روان باشد؟! چرا بیمه‌ها آن‌قدر به ما کم‌لطف هستند؟ و بسیاری از چراهای دیگر که هنوز برایشان جوابی پیدا نکرده‌ام.

این درد دل‌های مادر فداکار با خبرنگار «نبض شهر»، ما را بر آن داشت تا برای بررسی بیشتر موضوع سراغ دکتر فاطمه محرری، رئیس بیمارستان ابن‌سینا مشهد، بزرگ‌ترین مرکز روان‌پزشکی شرق کشور برویم.

دکتر فاطمه محرری، در گفت‌وگو با خبرنگار «نبض شهر»، پیرامون مشکلات بیماران اعصاب و روان اظهار کرد: متأسفانه به دلیل کمبود مراکز روان‌پزشکی این بیمارستان بزرگ‌ترین مرکز روان‌پزشکی در شرق کشور به طیف وسیعی از بیماران روانی در استان‌های شرقی کشور ارائه خدمات می‌دهد.

وی بابیان اینکه طبق قانون ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های عمومی باید به بیماران اعصاب و روان اختصاص یابد، گفت: متأسفانه هنوز این امر محقق نشده و با کمبود جدی تخت بیمارستانی مواجه هستیم به صورتی که به‌طور میانگین ۸۰ درصد تخت‌های ما اشغال است.

رئیس بیمارستان ابن‌سینا مشهد ادامه داد: ماهیانه در این بیمارستان به‌طور میانگین حدود هزار بیمار بستری و بیش از هزار بیمار سرپایی درمان می‌شوند که از ابتدای سال جاری حدود ۴۵ هزار نفر به این بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

محرری بابیان اینکه افسردگی، استرس و اضطراب از شایع‌ترین اختلالات روانی محسوب می‌شوند و ۲۳ درصد کل جمعیت از این اختلالات رنج می‌برند، گفت: با توجه به آمار شیوع یک‌درصدی بیماری «شیزوفرنی» در جوامع، در جمعیت ۳ میلیونی مشهد حدود ۳ هزار نفر بیمار اعصاب و روان وجود دارد که ۲ هزار بیمار هنوز شناخته‌نشده‌اند.

وی یادآور شد: متأسفانه بیمه‌ها پوشش خوبی برای بیماران اعصاب و روان ندارند و تنها ۵۶ روز بستری در سال را در بیمارستان‌ها تحت پوشش قرار می‌دهند و ما مجبوریم به ترخیص آن‌ها پس از مدت خاصی هستیم، این در حالی است که بسیاری از این بیمارها به مدت بستری بیشتری نیاز دارند.

رئیس بیمارستان ابن‌سینا مشهد با تأکید بر اینکه اکثر بیماران اعصاب و روان از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند، افزود: چنانچه فردی بیشتر بیش از ۵۶ روز نیاز به بستری داشته باشد باید تمام هزینه‌ها را آزاد پرداخت کند.

محرری تصریح کرد: بیمارستان‌های اعصاب و روان علاوه بر کمبود تخت‌های بیمارستانی از کم بودن کارانه، کمبود نیروی متخصص و عدم پرداخت بیمه‌ها نیز رنج می‌برند که امیدواریم این مشکلات به‌زودی رفع شوند.

نویسنده: امیر مقدم

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *