بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۵

زمانی که باید یک پزشک برای ویزیت صرف کند؛

ویزیت بیمار در ۲ دقیقه/ ممنوعیت دریافت دوبار حق ویزیت

فرقی نمیکند با دل درد وارد شوی یا با قلب بیمار، بعضی پزشکان تنها 2 دقیقه فرصت برای دیدنت ندارند.

به گزارش «نبض شهر»، با دل‌درد شدید به پزشک مراجعه کردم، پس از پرداخت حق ویزیت و کلی معطلی، پزشک تنها با پرسیدن یک سؤال و بدون معاینه شروع به نوشتن نسخه کرد و دیگر فرصت صحبت کردن را نیز به من نداد!

برای درمان مشکل سرگیجه‌هایم نزد یکی از پزشکان متخصص رفتم و فردای آن روز که برای نشان دادن نتایج آزمایشم دوباره به آن پزشک مراجعه کردم، منشی دوباره از من حق ویزیت دریافت کرد! این‌ها تنها نمونه‌ای از چندین پیام‌های مردمی است که برای «نبض شهر» ارسال‌شده و ما را بر آن داشت تا موضوع را از نزدیک بررسی کنیم.

به خیابان پاستور مشهد رفتم و پای درد و دل برخی بیماران نشستم که از نسخه‌پیچی پزشکان بدون معاینه صحیح و پرداخت چندباره حق ویزیت ناراضی بودند.

محمدرضایی، پیرمرد ۶۱ ساله اهل نیشابور که ۱۳۰ کیلومتر را برای درمان قلب خسته‌اش به مشهد آمده بود می‌گوید: صبح ساعت ۵ به مطب پزشک مجربی که از او بسیار تعریف می‌شد مراجعه کردم تا شاید بتوانم برای همان روز وقت ملاقاتی را بگیرم.

این پیرمرد با دستی بر روی سینه و صدایی خس‌خس کنان می‌گوید: بالاخره توانستم پس از تحمل کلی مشکل برای همان شب نوبت بگیرم؛ ساعت ۶ عصر به مطب پزشک مراجعه کردم و پس از پرداخت حق ویزیت ۴۰ هزارتومانی، منشی مرا همراه با ۳ بیمار دیگر به اتاق پزشک هدایت کرد! آنجا نیز حدود نیم ساعتی معطل شدم تا در پایان نوبت به من رسید.

رضایی می‌افزاید: فقط ۲ دقیقه توانستم با پزشک صحبت کنم و او با نوشتن یک آزمایش مرا بدرقه کرد اما دو روز بعد که جواب آزمایش را برای پزشک معالجم بردم، منشی برای نشان دادن جواب آزمایش‌هایم از من دوباره ۴۰ هزار تومان دریافت کرد!

پرداخت چندباره حق ویزیت و عجله‌ای که برخی پزشک برای خارج کردن بیمار از اتاقشان دارند، سؤالی را در ذهنم ایجاد کرد که آیا قوانین نظام پزشکی و وزارت بهداشت به این موضوع نپرداخته‌اند؟! بیمار در قبال هزینه ویزیتی که پرداخت می‌کرده چند دقیقه می‌تواند در اتاق پزشک بمانم؟!

farhangnews_170897-495872-1452412397

موضوع را با دکتر هادی بیژن نژاد، مدیر اجرایی سازمان نظام پزشکی مشهد در میان می‌گذارم.

پزشک نباید بیشتر از ۴ بیمار را در طول یک ساعت را ویزیت کند

بیژن نژاد در خصوص زمانی که پزشک موظف است برای بیمار صرف کند می‌گوید: طبق استاندارد جهانی حداقل زمانی که یک پزشک عمومی باید صرف معاینه بیمار کند ۲۰ دقیقه است و وزارت بهداشت نیز برای پزشک عمومی مشخص کرده که پزشک نباید بیشتر از ۴ بیمار را در طول یک ساعت را ویزیت کند، بااین‌وجود متأسفانه به دلیل برخی کمبودها این استانداردهای زمانی رعایت نمی‌شود.

وی می‌افزاید: استاندارد زمان ویزیت در مطب‌ها در مصوبه ابلاغی تعرفه‌های درمانی که از سوی دولت اعلام‌شده که برای پزشک عمومی ۱۵ دقیقه، متخصص ۲۰ دقیقه، روان‌پزشک ۳۰ دقیقه و فوق تخصص ۲۵ دقیقه است.

مدیر اجرایی سازمان نظام پزشکی مشهد با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی نظارت کاملی بر عملکرد پزشکان دارد، می‌گوید: چنانچه بیمار احساس می‌کنند که پزشک به میزان کافی برای معاینه و تشخیص بیماری او وقت نگذاشته و این امر منجر به تشخیص اشتباه بیماری‌اش شده، می‌تواند با طرح شکایتی موضوع را از نظام پزشکی پیگیری کند.

نیاز به پرداخت حق ویزیت دوباره در همان روز نیست

بیژن نژاد در خصوص گلایه شهروندان مبنی بر پرداخت چندباره حق ویزیت برای نشان دادن آزمایش، سونوگرافی، رادیولوژی و غیره می‌افزاید: قانون مشخص کرده است که پزشک باید در ابتدا بیمار را به‌طور دقیق معاینه کند و برای تکمیل تشخیص خودش از آزمایش و خدمات پاراکلینیکی استفاده کند.

وی می‌گوید: اگر در همان روز جواب آزمایش و خدمات پاراکلینیکی‌اش را به پزشک ارائه کرد، طبق قانون نیازی به پرداخت حق ویزیت مجدد ندارد اما چنانچه بیمار پاسخ را در روز دیگری و پس از پایان شیفت کاری پزشک ارائه کند، بیاد مجددا حق ویزیت را پرداخت کند.

نویسنده: امیر مقدم

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *