مهر ۲۹ام, ۱۳۹۶

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

پوکی استخوان دلیل ۵۰ درصد شکستگی‌ها است

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پوکی استخوان دلیل 50 درصد شکستگی‌ها است از این رو افراد باید توجه بیش از پیش به تغذیه خود داشته باشند و توصیه می شود افراد بالای 60 سال در روز حداقل یک لیوان شیر مصرف کنند.

دکتر محمدجعفر صادقی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، به مناسبت روز جهانی مبارزه با پوکی استخوان اظهار کرد: پوکی استخوان امروزه به یکی از معضلات جدی جامعه بشری تبدیل شده است که بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ۵۳۰ میلیون نفر با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

وی کمبود کلسیم، کمبود ویتامین D، کم تحرکی و افزایش سن را از عوامل بروز پوکی استخوان دانست و افزود: استخوان‌های به منزله اسکلت و نگهدارنده اعضای بدن هست و وقتی استخوان ها پوک شوند مشکلات زیادی مانند شکستگی های فراوان ایجاد می شود.

صادقی تصریح کرد: پوکی استخوان در افراد بالای ۶۰ سال بیشتر دیده می شود لذا به دلیل شکستگی های فراوان ، باعث می شود تا افراد از زندگی خود لذت نبرند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پوکی استخوان در زن ها بیشتر دیده می شود، گفت: در سطح جهان بیش از ۲۰۰ میلیون زن بالای ۶۰ سال از پوکی استخوان رنج می برند و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی از هر دو زن سفید پوست یک نفر به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی لگن یا دست و پا می شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد شکستگی های استخوان به دلیل پوکی استخوان است از این رو افراد باید توجه بیش از پیش به تغذیه خود داشته باشند و توصیه می شود افراد بالای ۶۰ سال در روز حداقل یک لیوان شیر مصرف کنند تا کمتردر معرض شکستگی ها قرار گیرند.

صادقی با بیان اینکه از هر ۵ مرد تنها یک نفر به دلیل پوکی استخوان به انواع شکستگی دچار می شود، ابراز کرد: میزان بروز پوکی استخوان در مردان نسبت به زنان کمتر است اما این شکستگی ها تأثیرات مخرب تری در زندگی مردان نسبت به زنان دارد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان شد: نوشابه های گاز دار و سیگار مانع جذب کلسیم در بدن می شوند لذا افراد باید از مصرف آن ها جدا خودداری کنند تا کمتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار گیرند.

وی تغذیه ناسالم و عدم تحرک بدنی را از دیگر عوامل تشدید کننده پوکی استخوان بیان کرد و تصریح کرد: با توجه به اینکه استخوان های بدن تا ۳۰ سالگی متراکم می شوند از این رو افراد باید تا پیش از ۳۰ سالگی با تغذیه سالم و ورزش استخوان های خود را متراکم سازند تا در ایام میان سالی و پیری با مشکلی مواجه نشوند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *