خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۶

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی خبر داد:

کاهش ذخایر خون در خراسان رضوی/ تنها ۴ درصد بانوان خون اهدا می کنند

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی گفت: سهم زنان در تامین خون استان خراسان رضوی به دلیل باورهای غلط رایج اکنون تنها چهار درصد است.

دکتر حمیدرضا اسلامی در گفت و گو با نبض شهر، با اشاره به اینکه مردان سهم ۹۶ درصدی در تولید خون مورد نیاز بیماران استان خراسان رضوی دارندافزود: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته مانند کانادا و کشورهای اروپایی سهم زنان در تولید خون به میزان مردان است.

وی ادامه داد: اگرچه زنان نسبت به مردان بیشتر دچار کم خونی هستند، اما باور غلط و ترس از کم خونی باعث شده است که تعداد بانوان مراجعه کننده به پایگاههای اهدای خون کاهش یابد.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی در ادامه گفت: در حال حاضر ۵۲ درصد از اهداکنندگان خون در خراسان رضوی مستمر هستند، یعنی در سال حداقل دو نوبت خون خود را اهدا می کنند.

اسلامی خاطرنشان کرد: اهدا کنندگان با سابقه ۲۷ درصد و اهدا کنندگان بار اول ۲۱ درصد از اهدا کنندگان خون در خراسان رضوی را شامل می شوند.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی خاطر نشان کرد: اهدا کنندگان مستمر بهترین نوع اهدا کنندگان هستند، چراکه سالم ترین خون از آنان به دلیل آزمایشات مربوطه و سهولت در دسترسی تولید می شود.

وی گفت: سیاست های انتقال خون کشور این است که بر تعداد اهدا کنندگان مستمر افزوده شود و از اهدا کنندگان بار اول کاسته گردد که تحقق این هدف طی سالهای گذشته موفق آمیز بوده است.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی بیان کرد: سال گذشته از افزون بر ۱۸۳ هزار مراجعه کننده برای اهدای خون درخراسان رضوی، حدود ۱۳۸ هزار نفر خون گیری شده اند و حدود ۲۵ درصد از آنان شرایط خون گیری را بدنبال معاینات اولیه نداشته اند.

وی ادامه داد: در دو ماهه اول امسال بیش از ۳۲ هزار نفر به پایگاههای اهدای خون در خراسان رضوی مراجعه کرده اند که حدود ۲۶ هزار نفر موفق به اهدای خون شده اند.

اسلامی از رشد ۱۲ درصدی میزان اهدای خون و رشد ۱۵ درصدی اهدا کنندگان مستمر خون در دو ماه ابتدای امسال در خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

وی با بیان اینکه انتقال خون خراسان رضوی تامین خون ۵۸ بیمارستان در استان را بر عهده دارد، افزود: ۸۱ درصد از خون تولیدی به بیمارستان های دولتی و ۱۹ درصد به بیمارستان های خصوصی و خیریه استان ارسال شده است.

وی بیان کرد: بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بیشترین مصرف خون در استان خراسان رضوی را دارد و یکی از بزرگترین مصرف کنندگان خود در کشور به شمار می رود، به طوریکه سال گذشته ۵۷ هزار کیسه خون را مصرف نموده است.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به روز ملی اهدای خون در ۲۴ خردادماه گفت: به پیشنهاد انتقال خون خراسان رضوی روزهای ۱۳ تا ۲۳ خردادماه، دهه کریمانه اهدای خون نامگذاری شده است و انتقال خون استان در این ایام برنامه های ویژه ای را اجرا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در ایامی از سال مانند ماه مبارک رمضان ذخایر خونی در خراسان رضوی و کشور کاهش می یابد، افزود: دهه اهدای خون کریمانه به مناسبت نام کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در ایام مبارک رمضان تعریف شده است.

اسلامی ادامه داد: این اقدام نقش مهمی در رفع کمبود ذخایر خونی در ماه مبارک رمضان خواهد داشت که بناست این طرح طی سالهای آتی در سطح کشور اجرا شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *