بهمن ۴ام, ۱۳۹۵

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد:

کاهش ۲۰ درصدی مرگ و میر نوزادان در مشهد/ آغوش مادر باعث بهبود نوزادان می‌شود

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در طول ۱۰ سال گذشته؛ میزان مرگ و میر نوزادان در بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع) از ۳۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش و ما موفق شده ایم مرگ و میر نوزادان را به کمتر از یک سوم برسانیم.

به گزارش نبض شهر، ایرج محمد زاده، رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارائه کارنامه عملکرد این مرکز با اشاره به اقدامات در دست انجام این مرکز تحقیقات گفت: این مرکز در اردیبهشت ماه سال ۸۵ مجوز رسمی خود را با امضای وزیر وقت دریافت کرد.

وی هدف از تاسیس این مرکز تحقیقات را ایجاد یک جرقه در ذهن خود دانست و بیان داشت: با توجه به این که در سالهای قبل از ایجاد این مرکز تحقیقات بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درصد مرگ‌ومیر کودکان زیر پنج سال به شکل قابل توجهی کاهش؛ اما مرگ‌ومیر نوزادان در سطح بالایی قرار داشت، در صدد ایجاد مرکزی جهت انجام تحقیقات جهت رفع این مشکل برآمدیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دوره نوزادی را دوران پس از تولد تا ۲۸ روز اول عنوان و خاطر نشان کرد: این هدف برای ما بسیار مهم بود که بتوانیم دلایل مرگ‌ومیر نوزادان خصوصا در هفته اول پس از تولد را شناسایی و به کاهش آن کمک کنیم؛ بر این اساس در اردیبهشت ماه سال ۸۵ و در حدود ۱۰ سال قبل مصوبه تاسیس این مرکز را دریافت کردیم.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برنامه های مختلف علمی و آموزشی خوبی در این راستا تشکیل و کارگاه ها و همایش‌های خوبی برگزار شد؛ از جمله کارگاه ترویج تعذیه با شیر مادر که نگاه محققان در دنیا بر سر این موضوع با دین اسلام همسو است.

وی ابراز داشت: در ادامه کارگاه های احیا را برای کلیه پرسنل پرستاری در مناطق مختلف راه‌اندازی کردیم تا بتوانند احیای لازم را در ابتدای تولد نوزاد و پس از آن انجام دهند تا از مرگ‌ومیر نوزادان جلوگیری شود و این در حالی صورت گرفت که کارگاه های علمی بسیار خوبی در علوم مختلف طب نوزادان راه‌اندازی شد.

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تأکید کرد: همایش‌ها، کنگره‌ها و فعالیت‌های علمی متعددی به میزبانی این مرکز تحقیقاتی و با حضور متخصصین کودکان و پزشکان عمومی از سطح استان و کشور برگزار شد؛ که قالب این فعالیت‌ها به کاهش مرگ‌ومیر نوزادان در بلندمدت کمک کرد.

محمد زاده بیان داشت: در این راستا طرح‌های تحقیقاتی انجام و مقالات بسیار خوبی نوشته‌شده است؛ که تعداد زیادی مقاله توسط اعضای مرکز تحقیقات نوزادان در سایت‌های  داخلی و بین‌المللی منتشر و در ایندکس‌های بین‌المللی چاپ‌شده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: به دنبال تولید این مقالات؛ اقدام به انتشار مجله‌ای در سطح کشور بانام «مجله نوزادان ایران» به همت اعضای هیئت‌علمی این مرکز کردیم و اکنون این مجله یکی از مجلات معتبر ایران به شمار می‌رود.

وی تأکید کرد: در این مجله مقالات بسیار معتبر که حاصل تلاش اعضای مرکز و یا دیگر محققان در خصوص نوزادان است چاپ و از کشورهای مختلف نیز به این مجله مقاله ارسال می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: علاوه بر اعضای مرکز؛ تعدادی از اساتید در تهران و تعدادی از اساتید صاحب‌نظر از کشورهای خارجی نیز در این مجله فعالیت می‌کنند؛ که نتیجه این تلاش، بین‌المللی شدن مجله «نوزادان ایران» در آینده نزدیک است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: پس از مدتی با توجه به فاصله و دوری مرکز تحقیقات نوزادان از انجمن نوزادان مستقر در تهران؛ تصمیم به راه‌اندازی انجمن نوزادان شمال شرق کشور گرفتیم؛ تا تحت عنوان یک زیرشاخه از انجمن نوزادان ایران با حضور کلیه فوق تخصصان نوزادان شمال و شرق کشور فعالیت کند.

محمد زاده ابراز داشت: مجموعه این عملکردهای آموزشی، تحقیقاتی و درمانی منجر به این شده است؛ که مرگ‌ومیر نوزادان کاهش و خوشبختانه در بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع) بتوانیم تعداد مرگ‌ومیر نوزادان را به یک‌سوم برسانیم.

وی با ابراز رضایت از تلاش مرکز تحقیقات نوزادان گفت: مرگ‌ومیر نوزادان در این بخش نسبت به ۱۰ سال قبل که زمان ایجاد مرکز تحقیقات به شمار می‌رود  از ۳۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیداکرده است؛ که موفقیت بسیار بزرگی به شمار می‌رود.

محمد زاده ضمن تأکید بر رسیدن به هدف نهایی تأسیس مرکز تحقیقات نوزادان،گفت: مرکز تحقیقات نوزادان اولین مرکز در نوع خود در کشور است و بعد از ما تنها یک مرکز با این خصوصیات در مرحله مصوب شدن قرار دارد؛ این در حالی است؛ که این مرکز اولین مرکز تحقیقات بالینی دانشگاه نیز محسوب می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دوره نوزادی و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: نوزادی دوره‌ای بین ساعات اولیه تولد تا ۳۰ روز پس از تولد را دربرمی‌گیرد و تمام مراقبت‌های ما برای نوزادان به این روزها بازمی‌گردد.

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: روز، هفته و ماه اول تولد در مرگ‌ومیر نوزادان نقش بسیار مهمی دارد. تقریباً ۴۰ درصد مرگ‌ومیر کودکان در سال اول تولد شکل می‌گیرد؛ ازاین‌جهت مرگ‌ومیر نوزادان در ماه اول تولد به نسبت بیش از دیگر ماه‌های تولد است و این عاملی بر شکل گرفتن طب نوزادان شد.

محمد زاده اظهار داشت: بیشترین بیماری‌هایی که نوزادان درگیر آن می‌شوند مشکلات تنفسی، ایکسی‌های زایمانی، عفونت‌ها، زردی نوزادان، کم‌وزنی و… است؛ که تلاش داریم با درمان نوزادان دوران کودکی سالمی را به فرزند و خانواده هدیه کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از روش‌های مراقبت که تأثیر بسیار زیادی در درمان نوزادان دارد مراقبت در آغوش مادر است که ما قبلاً در مشهد این نوع درمان را نداشتیم و با ارائه یک کار تحقیقاتی موفق این نوع درمان را در این بخش راه‌اندازی کردیم.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: طی همایشی در سال ۸۶ با حضور کلیه فوق تخصصان نوزادان از سراسر کشور اثبات کردیم که با انجام این نوع درمان می‌توان در کاهش مرگ‌ومیر نوزادان، ترویج درمان با شیر مادر و بهبود هر چه سریع‌تر نوزادان موفق عمل کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: مراقبت «مادرانه آغوشی» برای اولین بار در بیمارستان امام رضا (ع) کار خود را آغاز کرد؛ در این نوع درمان مادر بر روی تخت استراحت می‌کند و کودک را در قسمت جلوی سینه خود با پارچه می‌بندد و نوزاد در تماس پوست به پوست با مادر دوران درمان خود را طی می‌کند.

محمد زاده افزود: معیار ارزشیابی مراکز تحقیقات مقالات است؛ اما هدف ما ایجاد مرکزی برای تولید مقاله نبوده و در عمل تلاش کردیم تا تأثیر کار خود را بر بالین بیمار مشاهده کنیم و اکنون توانستیم در کاهش مرگ‌ومیر بیمار تأثیرگذار باشیم.

وی به‌سختی کار تحقیقاتی بر روی نوزادان اشاره کرد و گفت: کاربر روی نوزاد به‌عنوان موجودی کوچک که توان صحبت کردن ندارد و علائم بیماری وی مانند فرد بزرگ‌سال به‌خوبی قابل‌شناسایی نیست کار بسیار سختی هست و نکته مهم‌تر ترس پدر و مادر نوزاد جهت دادن مجوز به ما برای انجام کار تحقیقاتی بر روی نوزاد است.

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: در این مرکز ۱۱ مقاله در ISI ،چهل‌ویک مقاله در pubmed و ۳۱ مقاله سطح سه تولیدشده است.

محمد زاده ادامه داد: ما با حضور در همایش‌های داخلی و خارجی اثبات کرده‌ایم حرفی برای گفتن داریم و با ارائه مقالات در کشورهای هلند، انگلستان و سوئیس تلاش در معرفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و این مرکز تحقیقاتی داریم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: رشد این علم موجب شده است؛ که باوجود عقب بودن نسبت به کشورهای پیشرفته بافاصله کم؛ نسبت به کشورهای درحال‌توسعه در مرگ‌ومیر نوزادان جلوتر بوده و موفقیت‌های خوبی را کسب کنیم.

وی ابراز داشت: نقش عوامل قبل از زایمان در  مرگ‌ومیرها در هفته اول زایمان کاملاً محسوس و ازاین‌جهت در کشور مراقبت‌های قبل از زایمان پیشرفت بسیار خوبی داشته است و مراکز تحقیقاتی دیگر مانند زنان نیز در این راستا کمک خوبی به ما می‌کنند.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع)؛ که کمک‌کننده در پیشبرد اهداف مرکز است. حدود ۳۲ تخت درمانی برای نوزادانی با علائم بالینی نامناسب و ۸۰ تخت نیز برای درمان  نوزادان با روش «مادران آغوشی» وجود دارد.

محمد زاده در بخش پایانی گزارش بیان داشت: هنوز باید میزان مرگ‌ومیر نوزادان را کاهش داده و به رشته‌های فوق تخصصی در این خصوص آموزش داد تا در سطح کشور گسترده‌تر شوند؛ زیرا در شرایط فعلی بسیاری از زایشگاه‌های ما متخصص نوزادان ندارند.

رئیس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: این نکته که اگر کودک در ۳۰ دقیقه اولیه تولد خود زیر سینه مادر قرار بگیرد و شیر بخورد موجب نجات بیش از یک‌میلیون کودک در جهان می‌شود نکته بسیار مهمی است.

وی گفت: باید باور داشته باشیم که نوزاد و مادر یک موجود هستند زیرا نوزاد در طول دوران بارداری از خون مادر تغذیه و در رحم مادر رشد می‌کند به همین دلیل بعد از تولد اگر می‌خواهیم نوزادی سالم و شاداب داشته باشیم باید آغوش مادر نقش رحم و سینه مادر نقش‌بند ناف را بازی کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: اگر بین این دو فاصله نگذاشته و این ارتباط را تا دوسالگی حفظ کنیم و کودک در آغوش مادر همراه با شیر مادر و بر روی تشک وی استراحت و زاویه تماس پوستی را با مادر داشته باشد؛ دارای فرزندی باهوش و دارای اعتمادبه‌نفس بالا در سنین نوجوانی و جوانی خواهیم بود.

محمد زاده بیان داشت: چیدن سیسمونی بر اساس عرف نیاز کودک نیست و شیر خشک‌های موجود در بازار تنها به سود مبلغان فروخته می‌شوند پس باید با تبلیغات صحیح شیر مادر را بهترین ماده غذایی کودک و آرامش آغوش مادر را جایگزین نگاه عرفی اشتباه کنیم.

وی گفت: این مرکز تحقیقات با تمام توان در مسیر کاهش مرگ‌ومیر نوزادان گام خواهد برداشت. در نگاه ما اگر یک نوزاد امکان زندگی خود را از دست ندهد برای مرکز تحقیقات نوزادان موفقیت حاصل‌شده است.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *