آبان ۲ام, ۱۳۹۶

مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد:

کاهش ۴ دهم درصدی میزان پوسیدگی دندان در دانش آموزان مشهدی

مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: پیش از اجرای طرح ارتقاء سطح بهداشت دهان و دندان، میزان پوسیدگی در دانش آموزان مشهدی حدود 2 دهم درصد بوده که پس از اجرای آن به 1 و 7 دهم درصد رسید که نشان دهنده کاهش 4 دهم درصدی این میزان است.

دکتر سید بهمن کلالی، مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با خبرنگار نبض شهر، از اجرای طرح ارتقاء سطح بهداشت دهان و دندان دانش آموزان در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و اظهار کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت میزان پوسیدگی در کودکان ۱۲ ساله بیش از ۲ و ۹ دهم درصد بوده که این میزان در کشور به ۱ و ۸۶ دهم درصد رسیده و در مشهد به ۱ و ۷ دهم درصد رسیده که نشان دهنده کاهش ۴ دهم درصدی میزان پوسیدگی دندان در دانش آموزان مشهدی است.

وی ادامه داد: در نظر داریم میزان پوسیدگی دندان را تا سال ۱۴۰۰ به یک برسانیم، این بدان معنی است که ۵۰ درصد پوسیدگی های دندان در نوجوانان کاهش می یابد و به دنبال آن شاهد کاهش هزینه های دندانپزشکی در آینده خواهیم بود.

مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه طرح ارتقاء بهداشت دهان و دندان در

در تمامی مقاطع تحصیلی دوره ابتدایی اجرایی می شود گفت: حدود ۴۹۶ هزار دانش‌آموز ابتدایی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد حضور دارند که از این تعداد ۸۵ درصد تحت پوشش قرار می گیرند.

کلالی بیان کرد: مهم‌ترین بحث پیشگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان است که این امر با آموزش بهداشت دهان و دندان به دانش‌آموزان توسط مراقبین سلامت در شهرها و مراقبین بهورز در روستاها پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اولویت ما در این طرح‌ترمیم دندان ۶ و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است، خاطرنشان شد: در ابتدا معاینات اولیه انجام، اطلاعات دانش‌آموزان در سامانه ثبت و بسته‌های فلوراید تراپی به دانش‌آموزان تحویل داده می‌شود و چنانچه دانش‌آموزی نیاز به انجام درمان داشته باشد به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع داده می‌شوند.

وی در ادامه افزود: در روستاها خدمات ارائه‌شده برای کودکان زیر ۱۴ سال و مادران باردار رایگان است و از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری روستاهای اطراف مشهد، تاکنون حدود ۱۳۰ هزار نفر از خدمات طرح ارتقاء بهداشت دهان و دندان استفاده کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *