آذر ۲۱ام, ۱۳۹۵

متخصص و جراح ارتوپد در گفت‌وگو با «نبض شهر»:

کفش‌ پاشنه بلند عامل اصلی شکستگی پا در بانوان است/ پاشنه استاندارد حدود یک تا دو سانتی‌متر

یک متخصص و جراح ارتوپد گفت: کفش‌های پاشنه بلند باعث کاهش تعادل و خطر زمین خوردن افراد را بالا می‌برد که عامل اصلی پیچ‌خوردگی مچ پا و شکستگی‌های پا در بانوان است.

جواد هروی، متخصص و جراح ارتوپد زانو، شانه، لگن و مفصل ران در گفت‌وگو با «نبض شهر»، پیرامون مضرات استفاده از کفش‌های پاشنه اظهار داشت: این کفش‌ها علیرغم ظاهر زیبایشان ازآنچه گمان می‌برید خطرناک‌تر هستند و بر اساس تحقیقات کفش‌های پاشنه‌بلند یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد مشکل و درد در پا هستند.

وی با تأکید بر اینکه علاوه بر پا، مفصل ران، کمر، زانوها و گردن نیز به دنبال پوشیدن این کفش‌ها آسیب می‌بینند، افزود: هنگامی‌که فرد کفش پاشنه‌بلند به پا می‌کند بیشتر وزن بدن به قسمت جلوی پا منتقل می‌شود و به دلیل آنکه جلوی پا برای تحمل وزن بالا آمادگی و توانایی تحمل وزن را ندارد، قسمت جلوی پا مستعد آسیب می‌شود و حتی منجر می‌تواند باعث ایجاد بیماری «متاتارسالژیا» شود.

این متخصص و جراح ارتوپد یادآور شد: بدن در پاسخ به وزن بالا روی ناحیه جلویی پا شروع به ساختن استخوان اضافه در مفاصل انگشتان می‌کند و همچنین این فشار به‌مرورزمان باعث بروز شکستگی‌هایی بانام «شکستگی فشاری» در استخوان‌های جلوی پا می‌شود.

هروی با اشاره به اینکه پا در زمان راه رفتن مانند یک جذب‌کننده شوک و فشار عمل می‌کند بیان داشت: هنگامی‌که افراد کفش پاشنه‌بلند می‌پوشند این نقش پا نیز از بین می‌رود و نیروی عکس‌العمل زمین به مچ، زانو، ران، کمر و حتی گردن وارد می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد دردهای مزمن نیز شود.

وی در خصوص دیگر عوارض پوشیدن طولانی‌مدت این کفش‌ها گفت: کفش‌های پاشنه‌بلند مخصوصاً آن‌هایی که قسمت جلوی‌شان تنگ‌تر است باعث ایجاد بدشکلی در انگشتان و منحرف شدند انگشت شصت پا به سمت خارج می‌شود و همچنین می‌تواند باعث کوتاه شدن تاندون آشیل پا شود و هنگامی‌که فرد بدون کفش راه می‌روید باعث کش آمدن این تاندون و ایجاد درد می‌شود.

این متخصص و جراح ارتوپد بابیان اینکه کفش‌های پاشنه‌بلند علاوه بر اینکه می‌توانند باعث ایجاد فشار به دیسک‌های کمر در مدت طولانی باعث تخریب این دیسک‌ها می‌شود، تصریح کرد: این کفش‌ها باعث کاهش تعادل و خطر زمین خوردن و سقوط افراد را بالا می‌برد که عامل اصلی پیچ‌خوردگی مچ پا و شکستگی‌های پا در بانوان است.

هروی در خصوص راه‌های پیشگیری از عوارض مطرح کرد: کفش استاندارد باید حدود یک تا دو سانتی‌متر پاشنه داشته باشد و حتی‌الامکان پاشنه کفش انتخاب‌شده کوتاه باشد؛ استفاده از کفش‌های پاشنه‌بلند را مگر در موارد خاص کم کنید.

انتهای پیام/

822700_229-1

برچسب‌ها, , , , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *