تیر ۱۰ام, ۱۳۹۶

در سه ماه نخست امسال؛

۸۹ عضو به بیماران نیازمند اهدا شد

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سه ماه نخست امسال اعضای اهدایی ۲۱ بیمار مرگ مغزی به ۸۹  بیمار نیازمند به عضو پیوند شده است.

به گزارش نبض شهر، ابراهیم خالقی در خصوص جایگاه پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با پیوند کلیه از اهدا کننده زنده در سال ۱۳۶۷ آغاز شد.

وی ادامه داد: در این میان پیوند اعضا از بیمار مرگ مغزی نیز در میان مسئولان مطرح و بالاخره پس از پرداختن به این موضوع و عبور از مسائل فقهی، شرعی و قانونی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۸ امکان اهدای اعضا از بیمار مرگ مغزی فراهم شد.

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: در این زمان  وزیر بهداشت وقت کشور از حضرت امام (ره) استفتایی در خصوص اهدای عضو از بیمار دچار شده به مرگ مغزی؛ که ادامه زندگی برایشان غیر قابل بازگشت است انجام داده و در نهایت اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی در کشور انجام شد.

سال ۷۹ قانون اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید

خالقی گفت: در ادامه باید این فتوای فقهی، رنگ قانونی را به خود می گرفت که پس از کش و قوس های فراوان در سال ۱۳۷۹ مصوبه اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی از مجلس شورای اسلامی رای مثبت گرفت و قانون اهدای عضو از این بیماران تصویب شد.

وی اضافه کرد: این روند ادامه داشت تا این که در سال ۱۳۸۰ آیین نامه اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی توسط هیأت وزیران به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد و در همین سال سه دانشگاه مشهد، تهران و شیراز به عنوان اولین دانشگاه های کشور؛ پیوند اعضا از بیمار مرگ مغزی را انجام دادند.

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد، ابراز داشت: تا قبل از ابلاغ این مجوز، دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیوند قرنیه و کلیه را در دستور کار خود داشت؛ اما از این پس پیوند کلیه از بیمار مرگ مغزی نیز در دستور کار قرار گرفت.

خالقی تاکید کرد: با ارائه مجوز اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی، کبد اهدایی این بیماران به شیراز ارسال می گردید؛ به شکلی که تا کنون حدود ۳۲۲ کبد به شیراز ارسال و ۵۲۴ قرنیه به بیماران نیازمند اهدا شده است.

سال ۸۳ پیوند قلب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد

وی تصریح کرد: در سال ۱۳۸۳ پیوند قلب از بیمار مرگ مغزی در شهر مشهد راه اندازی و تا کنون ۳۲ پیوند قلب در این دانشگاه انجام شده است. انجام عمل پیوند قلب در دانشگاه مشهد به مدت چهار سال به دلیل نبود زیر ساخت های لازم متوقف شد و در نهایت در سال ۱۳۹۱ تیم پیوند قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد دیگر بار کار خود را آغاز کرد.

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد، بیان داشت: نکته قابل توجه انجام  ۲۶ مورد پیوند قلب از مجموع ۳۲ مورد در طول سال های ۱۳۹۱ به این سو بوده است.

خالقی از انجام سه عمل پیوند کبد در سال ۸۳ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و تاکید کرد: با وجود انجام این سه عمل، پیوند کبد در مشهد، به دلیل آماده نبودن زیر ساخت ها انجام پیوند کبد تا سال ۱۳۹۲ متوقف ماند.

وی ابراز داشت: در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیوند پوست از بیمار مرگ مغزی انجام و به ۲۲ بیماری که دچار سوختگی شدید پوست شده بودند؛ پوست مورد نیاز از بیمار مرگ مغزی اهدا شد.

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد، بیان داشت: در سال ۱۳۹۳ تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمارستان امام رضا(ع) و قائم(عج) به بیمارستان منتصریه مشهد منتقل و این بیمارستان به همت آستان قدس رضوی جهت انجام امور مربوط به پیوند اعضا به دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحویل داده شد.

۱۵۱ پیوند کبد تا کنون در بیمارستان منتصریه انجام شده است

دکتر خالقی بیان داشت: در سال ۹۲ پیوند کبد از بیمار مرگ مغزی در بیمارستان منتصریه مشهد راه اندازی و تا کنون ۱۵۱ مورد پیوند کبد در این بیمارستان انجام شده است.

وی ابراز داشت: تا کنون از مجموع ۶۶۷ مورد بیمار مرگ مغزی که اعضای خود را جهت حفظ حیات دیگر همنوعان اهدا کرده اند، دو هزار و ۴۶۰ عضو پیوندی از قبیل کلیه، کبد، قلب، پوست، قرنیه، و… اهدا شده است.

خالقی به تعداد بیماران مرگ مغزی طی سه ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در سه ماه نخست سال ۹۶ ، ۲۱ بیمار مرگ مغزی در بیمارستان منتصریه بستری و از این تعداد ۸۹ عضو اهدایی در اختیار بیماران نیازمند قرار گرفته است.

 مسئول فراهم آوری پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به عملکرد بیمارستان تخصصی پیوند اعضای منتصریه اشاره کرد و افزود: در طی سال های ۱۳۹۱ تا کنون در بیمارستان منتصریه حدود ۳۷۵ مورد بیمار مرگ مغزی بستری و از این تعداد ۶۳۰ پیوند کلیه، ۱۵۱ کبد پیوند و ۱۷۳ کبد به شیراز ارسال شده است.

میزان رضایت مندی از اهدای عضو به ۷۰ درصد رسیده است

وی ادامه داد: در این میان ۲۹ قلب به بیمارستان امام رضا(ع) ارسال، ۳۰۰ قرنیه و ۱۳۰ مورد پوست اهدا شده است و این در حالی است؛ که ۲۸۵ پیوند کلیه از فرد زنده نیز انجام شده است.

خالقی متوسط دیالیز روزانه در بیمارستان منتصریه مشهد را ۱۵۰ ساعت عنوان کرد و بیان داشت: در این مدت در بیمارستان منتصریه مشهد بیش از ۲۱۶ هزار ساعت دیالیز انجام شده است.

مسئول فراهم آوری پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد، بیان داشت: بیمارستان منتصریه به ۷۸ بیمار دیالیزی خدمات مورد نیاز را ارائه و تا کنون ۷۱ مورد پیوند مغز استخوان انجام داده است.

وی بیان داشت: میزان رضایت اهدای عضو در ابتدای کار تنها ۱۰ درصد بوده است؛ که این تعداد اکنون به ۷۰ درصد رسیده و امید داریم ۳۰ درصد باقی مانده نیز رضایت خود را از اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی با توجه به شناختی که از مردم خود داریم ابراز کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *