شهریور ۱۳ام, ۱۳۹۶

مدیر گروه علوم و فنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

۹۰ درصد خراسانی‌ها از با کمبود ویتامین D رنج می برند

مدیر گروه علوم و فنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در استان خراسان رضوی در حال حاضر ۹۰ درصد مردم جامعه با کمبود ویتامین D و این امر می تواند زمینه ساز بروز بیماری های غیر واگیر مختلفی شود.

به گزارش نبض شهر، دکتر مجید غیور مبرهن در نشست خبری کنگره بین المللی تغذیه از مطالعات پایه تا مداخلات بالینی با بیان اینکه بر اساس بررسی های انجام شده در ده سال اخیر بروز بیماری های غیر واگیر همچون فشار خون، دیابت و چاقی در جامعه افزایش یافته است اظهار داشت: در حال حاضر دیگر بیماری های واگیر دار مورد توجه نیست و بروز بیماری های غیر واگیر به عنوان یک مشکل بهداشتی در جامعه به شمار می رود که بخش اعظمی از آن به تغذیه نادرست باز می گردد.

وی با بیان اینکه ۵۵ درصد از بانوان استان خراسان مبتلا به سندروم متابولیک هستند و این میزان هفت برابر میانگین کشورهایی همچون فرانسه است خاطر نشان کرد: این  بدان معناست که بروز سکته های قلبی در بانوان نیز در حال افزایش است و باید با استفاده از نظرات صاحبنظران و همکاری سازمان های بین المللی برای رفع آن تدابیری اتخاذ شود.

دبیر کل کنگره بین المللی تغذیه از مطالعات پایه تا مداخلات بالینی خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در استان خراسان رضوی در حال حاضر ۹۰ درصد مردم جامعه با کمبود ویتامین D،۲۱.۵ درصد با کمبود زینک و ۳۲.۵ درصد با کمبود مس روبرو هستند و این امر می تواند زمینه ساز بروز بیماری های غیر واگیر مختلفی شود.

دکتر غیور مبرهن با اشاره به اینکه دلایل متعددی در بروز کمبود ریز مغذی ها می تواند اثر گذار باشد خاطر نشان کرد: در کنگره ای که به همین منظور قرار است برگزار شود در تلاش هستیم تا با همکاری سازمان های بین المللی همچون سازمان بهداشت جهانی، یونسکو، فائو و یونیسف و همچنین صاحبنظران برجسته داخلی و خارجی و با حضور دولتمردان به یک برنامه اساسی در راستای بهبود شرایط تغذیه ای کشور دست یابیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه ریز مغذی ها شمشیر دو لبه ای هستند که کمبود و یا افزایش آن می تواند به سلامتی افراد آسیب وارد کند گفت: یکی از مباحثی که در این کنگره مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد موضوع نانو فناوری است که با استفاده از آن بتوانیم میزان جذب ریز مغذی ها را افزایش دهیم.

دکتر غیور مبرهن، با اشاره به اینکه کورکومین یکی از مواد موثر زردچوبه است که می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها در افراد جلوگیری کند اما ۹۰ درصد این ماده موثره جذب بدن نمی شود و برای بهره مندی از آن باید میزان زیادی زردچوبه مصرف کرد اظهار داشت: این در حالی است که با استفاده از نانو فناوری و تهیه قرص های نانو می توان میزان جذب این ماده موثره را چندین برابر کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: برگزاری این کنگره که ۱۵ الی ۱۷ شهریور در تالار همایش های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور بیش از یک هزار نفر برگزار می شود بتواند زمینه ساز تحولات مثبتی در راستای بهبود تغذیه و سلامتی جامعه شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *