مهر ۱۱ام, ۱۳۹۶

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

۱۴ درصد دانش‌آموزان مشهدی از چاقی رنج می‌برند

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه 14 درصد دانش آموزان مشهدی از چاقی رنج می برند، افزود: آمار چاقی طی سالیان اخیر در بین دانش آموزان رو به افزایش است که این چاقی در بزرگ‌سالی باعث بیماری های قلبی و سرطان ها می شود.

دکتر زهرا اباصلتی، رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار نبض شهر، پیرامون باید ها و نباید های تغذیه دانش آموزان اظهار کرد: الگو های تغذیه و خواب کودکان در دوران تعطیلات تابستان نظم خود را از دست می دهد و با شروع فصل تحصیل، بهترین زمان برای ایجاد الگوی صحیح تغذیه ای توسط خانواده ها است.

وی صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی برای دانش آموزان دانست و افزود: والدین باید با ایجاد جذابیت کودکان را به خوردن صبحانه تشویق و تمایل استفاده از آن را بیشتر کنند زیرا دانش آموزانی که صبحانه کاملی را مصرف کرده اند در کلاس درس تمرکز بیشتری دارند.

اباصلتی تصریح کرد: صبحانه باید شامل تمام گروه های غذایی باشد و بهتر است از نان های سبوس دار مانند سنگک استفاده شود و از مصرف نان های ترد و حجیم خودداری شود.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد لبنیات را دومین ماده مهم تشکیل دهنده صبحانه دانش آموزان دانست و یادآور شد: پس از لبنیات خانواده ها می‌توانند از سبزیجات و مغزهای خشکبار به دلیل دارا بودن ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای کودکانی که از چاق نیستند می توان از غذاهای پختنی مانند فرنی و عدسی در وعده صبحانه استفاده کرد.

اباصلتی با بیان اینکه خانواده ها نباید از اهمیت میان وعده ها غافل شوند، گفت: بهترین میان وعده ها همان «لقمه محبتی» است که توسط والدین دانش آموزان درست می شود و این میان وعده ها می توانند میوه، نان و پنیر، خرما و مغزها باشند.

رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ۱۴ درصد دانش آموزان مشهدی از چاقی رنج می برند، افزود: متأسفانه آمار چاقی طی سالیان اخیر در بین دانش آموزان رو به افزایش است که این چاقی در بزرگ‌سالی باعث بیماری های قلبی و سرطان ها می شود.

وی تأکید کرد: کیک و کلوچه بدترین میان وعده است زیرا تنها معده را پر می کند و دارای کمترین ارزش غذایی است و موجب چاقی و اضافه وزن می شود.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *