آبان ۱۶ام, ۱۳۹۶

قائم مقام وزیر بهداشت:

۲۴ هزار تخت بیمارستانی به حوزه درمان کشور افزوده شد/ حاشیه‌نشینان در اولویت دریافت خدمات درمانی قرار گیرند

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه 24 هزار تخت بیمارستانی به حوزه درمان کشور افزوده شد، گفت: میانگین تخت بیمارستانی در کشور یک و نه دهم درصد است که با استاندارد جهانی فاصله زیادی داریم.

به گزارش  نبض شهر، دکتر ایرج حریرچی، ظهر امروز در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در تالار ابن سینای مشهد برگزار شد اظهار کرد: طی مدت فعالیت رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی مشهد اتفاقات قابل توجهی انجام شد که می توان به افزوده شدن هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه مشهد بیشترین جمعیت حاشیه نشین را دارد، افزود: از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت ۱۹۳ پایگاه سلامت در حاشیه شهر و مناطق محروم استان خراسان رضوی راه اندازی شده است و توانسته ایم بیش از ۳۶ درصد جمعیت مشهد و حاشیه شهر را تحت پوشش مؤثر قرار دهیم.

قائم مقام وزیر بهداشت تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ۸۷۱ عضو هیئت علمی و بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی جزء یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور است که موفق به انتشار ۱۳۰۵ مقاله ISI و ۱۴۰۰ مقاله بین المللی شده است.

تحریرچی با اشاره به ایجاد ارتباط بین بخشی سازنده بین نهاد های مختلف با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: تعامل و همکاری بسیار خوب و سازنده بین استانداری، فرمانداری، آستان قدس رضوی، شهرداری و سازمان ملی زمین و مسکن در حوزه سلامت ایجاد و باعث رشد و ارتقاء این حوزه در زمینه های مختلف شد.

وی تأکید کرد: خراسان های رضوی، جنوبی و شمالی به عنوان قطب ۹ بهداشت درمان و جمعیت بالای که در این قطب زندگی می کنند دارای اهمیت و حساسیت بالایی است که امیدواریم با تدابیر رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد همانند گذشته شاهد رشد حوزه سلامت در این دانشگاه باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه امید به زندگی در کشور از ابتدای انقلاب بیش از ۱۰ سال افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب ۳۵ هزار بچه به دلیل اسهال پیش از ۵ سالگی فوت می کردند که این آمار به کمتر از ۲۰ رسیده است.

تحریرچی ادامه داد: علی رغم اقدامات بسیار خوبی که با اجرای طرح تحول سلامت روی داده است اما در بین ۲۲ کشور منطقه، ایران رتبه ۱۱ تا ۱۶ را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که امام خامنه ای (مدظله) تأکید بر کسب مقام اول در منطقه دارند.

وی با بیان اینکه از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت ۲۴ هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت بیمارستان های کشور افزوده شده است، گفت: میانگین تخت بیمارستانی در کشور یک و نه دهم درصد و میانگین پزشک به ازای هر هزار نفر ۱ و نیم دهم درصد است که به استاندارد جهانی فاصله داریم.

قائم مقام وزیر بهداشت یادآور شد: به دلیل مشکلات جذب نیروی انسانی و گزینشی حدود ۲۵ هزار پزشک تنها یک بار به نظام پزشکی مراجعه کرده اند و هم اکنون به طبابت مشغول نیستند.

تحریرچی در پایان خطاب به رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اساس دستور وزیر بهداشت و رئیس جمهور اولین اولویت باید تلاش در راستای اجرای هرچه بهتر طرح نظام سلامت باشد که این امر توأم با ارتفاع بهداشت در چهارچوب برنامه ششم باشد.

وی افزود: خط قرمز ما این است که نباید مردم پول اضافه‌ای برای درمان بپردازند و حاشیه‌نشینان و مستضعفین باید در اولویت دریافت خدمات بهداشتی و درمانی قرار گیرند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , , , , ,


ایمیل سایت:  info@nabzeshahr.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *